100-lecie Odzyskania Niepodległości

wreczenie-wyrozniej

11 Maja 2018 w Eaglequest Coyote Creek Golf Club w Surrey odbył się uroczysty bankiet z okazji rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości, zorganizowany wspólnie przez KPK BC i Konsulat Polski w Vancouver. Wsród zaproszonych gości byli weterani i reprezentanci organizacji oraz środowisk polonijnych z rejonu Vancouver i Kelowny. 

Zarząd Kongresu dziękuje zespołowi tanecznemu „Polonez”, prowadzonemu przez państwa Niemirskich, za przepiękny występ, który uświetnił oficjalną cześć bankietu. Prezes Kongresu Iwona Swiatczak wręczyła honorowe plakietki Kongresu Polonii Kanadyjskiej z okazji tej Rocznicy.  Plakietkę okolicznościową otrzymał Konsul Marcin Trzciński, oraz znana w środowisku polonijnym Dr Marianna Klimek, za jej wieloletnie poparcie dla polonijnych inicjatyw. Konsul M. Trzciński przekazał na ręce Prezes Iwony Swiatczak dyplom uznania i wdzięczności dla Kongresu Polonii Kanadyjskiej z okazji 85-tej rocznicy powstania tej organizacji w Kanadzie. Dziękuję Konsulatowi w imieniu Polonii za to wyróżnienie. Prezes Iwona Swiatczak i Vice Prezes Andrzej Dobrowolski wręczyli również honorowe odznaki Kongresu Polonii Kanadyjskiej pani Joannie Mazur (KPK BC), panu Ryszardowi Slawskiemu (KPK BC)  i pani Elżbiecie Zalech (Federacja Polek w Kanadzie) za lata społecznej pracy na rzecz Polonii i KPK.

Goście i uczestnicy bankietu mieli okazję obejrzeć wystawę o Józefie Piłsudskim. Setną Rocznicę uświetniła piękna rzeźba lodowa i pyszny jubileuszowy tort. 

Dziękuję przemiłym gościom, przyjaciołom i sponsorom tego tak ważnego wydarzenia, za poparcie, a w szczególności: Jolancie i Ryszardowi Slawskim, Sławomirowi Swiatczakowi, Annie i Andrzejowi Kopczynskim, Dr. Mariannie Klimek, Dr Justynie Sommer, Beacie Grotkowskiej – BD Montessori Learning Academy, Leszkowi Mazurowi – Remax Realty, za finansowe poparcie i piękne okolicznościowe kotyliony, Tadeuszowi Gagraczowi i Notary Public za sponsorowanie pięknego tortu jubileuszowego. Andrew Wlodyce – Direction Legal, za zaproszenie swojego10-osobowego zespołu współpracowników do uczestnictwa w bankiecie. Dziękuję Jadzi Dobrowolskiej za piękne zdjęcia a kpt. Jerzemu Kuśmiderowi za pamiątkowy film. 

rzezba-jubileuszowa-2dscf2928dscf2880dscf2834

Drodzy Państwo, Wasza obecność świadczyła o tym, że dzieje Narodu Polskiego nie dotyczą tylko  osób zamieszkałych w kraju. W Kanadzie z dumą patrzymy na historyczną przeszłość, i wolność, którą musieliśmy wielokrotnie wywalczyć. Cieszymy się, że udaje nam się zachować i przekazywać polskie tradycje w naszych środowiskach.  Dzięki waszemu poparciu Zarząd Kongresu może już kolejny raz wspomagać finansowo Polskie Szkoły w Vancouver i Surrey, Zespół „Polonez”, oraz sponsorować Dzień Kultury Polskiej w Port Coquitlam i Festiwal Polski w North Vancovuer. Życzymy sobie i całej Polonii by wspólnie obchodzone święta i tradycje łaczyły nas jak najczęściej. 

dscf2913

Zapraszam Państwa na stronę internetową Kongresu Polonii Brytyjskiej Kolumbii www.kpkbritishcolumbia.com, gdzie znajdziecie obszerne relacje i filmy z tej i innych inicjatyw Polonijnych, do czego namawiam w imieniu wszystkich osób i organizacji poświecających swój czas na szerzenia kultury Polskiej w Brytyjskiej Kolumbii.

 

 Iwona Swiatczak, prezes KPK BC