Zmarł Ryszard Wrzaskała

str-16-ryszard-wrzaskala1

16 czerwca 2018 roku odszedł od nas Ryszard Wrzaskała – twórca muzyki klasycznej i rozrywkowej, zdobywca wielu nagród krajowych i zagranicznych, autor ciekawych i dowcipnych tekstów piosenek, aranżer, dyrygent, pianista, a także nieoceniony nauczyczyciel muzyki. W Vancouverze mieszkał od roku 1969 . Często występował na estradzie, zachwycając publiczność polonijną i kanadyjską swoją  przebogatą i wspaniałą twórczością.

Śmierć Ryszarda Wrzaskały zostawiła głęboką pustkę wśród rodziny,  przyjaciół i wielbicieli jego talentu.

 

 

Ryszard Wrzaskała – „Non omnis moriar”

Bogumił Pacak – Gamalski

Ryszard odszedł od nas na zawsze w czerwcu. Ciężka choroba odebrała mu nagle jego wieczną, wydawałoby się, energię, ograniczyła swobodę poruszania się i oddychania. Na końcu odebrała Go nam całkowicie.

Ryszard, pan Ryszard, pan kompozytor, Richard… pod różnymi nazwami, określeniami Go znaliśmy. A znali Go, przynajmniej z widzenia lub słyszenia wszyscy Polacy zamieszkali w Vancouverze i okolicach, którzy jakikolwiek, choćby sporadycznie, kontakt z polskością i Polonią mieli.

Był, podobnie, jak rzeźbiarz Ryszard Wojciechowski lub poeta Bogdan Czaykowski jednym z tych, którzy kulturę polską, zamknięta w wymiarze uprawianej przez nich sztuki, czynili częścią naszej codzienności i odświętności, poniedziałkowości i niedzielności. Do końca (jak tamci) tej kulturze i tej służebności sztuce całkowicie oddany.

Jakże znamiennym był fakt, że Ryszard Wrzaskała odchodził prawie w tej samej chwili, gdy na scenie Surrey Art Centre młodzi, początkujący adepci polskiej i polsko-kanadyjskiej kultury muzycznej wykonywali utwory Ryszarda. Oczywiście mówię tu o sopranistce Monice Sowińskiej i popularnym pieniście Łukaszu Mikołajczyku. Kilka miesięcy wcześniej, na kameralnym koncercie Mikołajczyka na UBC, na encore zagrał znany utwór Wrzaskały ‘Mazurka Fantasie’. Nie mogłem już być na koncercie w Surrey, natomiast wykonanie tegoż ‘Mazurka’ przez Łukasza na tym wcześniejszym było jednym z najlepszych, jakie słyszałem. Z Ryszardem Wrzaskałą od lat łączyła mnie bliska i solidna znajomość. Ale przede wszystkim mój szczery podziw dla Jego energii i nieposkromionej pasji do muzyki. Od klasycznej po popularną, lekką. Był po prostu na nią zachłanny. Muzyka i dzielenie się nią z innymi były sensem Jego życia. Nie istniała dla niego ‘scena wielka’ i ‘scena mała’ – a już zwłaszcza scena ‘za mała’. Każda scena była dla niego po prostu sceną. Kropka. Miał też w sobie coś z showmana. Grał naturalnie na pianinie ale uwielbiał być dyrygentem, piosenkarzem, konferansjerem. Żył na scenie dla publiczności. I udzielało się to wszystkim.

Wspominałem o nim wielokroć na różnych łamach i przyjmował to zawsze z dużą dozą skromnej wdzięczności. No, cóż gdy się grało na scenach filharmonii i scenkach kawiarenek muzycznych przez 65 lat, to się umie docenić tych, którzy te sceny i tą twórczość wspierają innym rodzajem twórczości. I się wie to i owo o skomplikowanej a niezbędnej symbiozie muzyka i krytyka-recenzenta…

Że muzykiem byłeś lepszym, Ryszardzie, niż ja krytykiem – wątpliwości nie mam. Więc i tą – ostatnią – „recenzję”, ze zwykłą sobie skromną wdzięcznością przyjmij bez próby protestu lub polemiki. Dziękuję za chwile i momenty, jakie w naszej pamięci zostawiłeś. Nie na próżno, jestem przekonany. Piękna się nigdy nie rozdaje na próżno – zawsze po nim ślad szlachetny pozostaje.

Pani Redaktor Elżbiecie Kozar, Rodzinie i Przyjaciołom Ryszarda Wrzaskały składam serdeczne wyrazy współczucia.

PS Pozwolę sobie przytoczyć krótki fragment mojego blogu z 2013 roku, który wyjaśni, że opinie, które dziś wyraziłem nie powstały w efekcie smutnej chwili, po odejściu Artysty. Są naturalną kontynuacją wcześniej wyrażanych, sprzed wielu lat niekiedy. Nie całkiem umrę – miał wyrazić życzenie Horacy. Non omnis, Ryszardzie. Została Twoja muzyka.

(zapis z 18 maja, 2013)

W sobotę 17 maja 2013, miał miejsce specjalny koncert w Vancouverze dedykowany kompozytorowi Ryszardowi Wrzaskale. Była to zaiste rzecz pod wieloma względami niezwykła.

Ci, którzy od lat z muzyką i osobą Wrzaskały spotykali się wielokrotnie, ten koncert miał wymowę szczególną. Nie na co dzień wszak celebrujemy 60 lat czyjejś twórczości. Całe życie wypełnione pasją do czegoś szczególnego, wyjątkowego.

Wrzaskała nie pisze muzyki nowatorskiej, oryginalnej. Należy do dość ekskluzywnej grupy kompozytorów, którzy nie szukając intelektualnego zachwytu profesjonalnych muzykologów i krytyków – znajduje pełne uznanie i zachwyt słuchaczy, którzy w muzyce szukają po prostu ukojenia, sentymentu, zadumy i radości. Należy do nieformalnego klubu Warskich, Bacharachów i tych z pokoleń przeszłych, którzy, mimo iż dziś otoczeni nimbem wielkości – za swego życia wielokroć pisali rzeczy mniej może pomnikowe, spiżowe, za to bliskie zwykłej chwili radości w saloniku, w gronie przyjaciół i bliskich. Ot, młodych Mozartów, Szopenów. Nie, nie pisze tu porównań ani nie składam laurek o ‘wielkości’ muzyki Ryszarda Wrzaskały. Porównuję jednak pasję i szczerość tej pasji do muzyki. Porównuję zwykłą radość tworzenia.

Ceremonia pogrzebowa Ryszarda Wrzaskały odbędzie się w Avalon Surrey Funeral Home (13288 – 108 Avenue), 29 czerwca 2018 o godz. 2 pm.

Ciało kompozytora zgodnie z Jego życzeniem zostanie spalone.

Jednocześnie z przykrością zawiadamiamy, że w uroczystościach może wziąć udział tyl;ko 100 osób. Dlatego rodzina przygotowała listę przedstawicieli świata artystycznego, organizacji polonijnych, najbliższych przyjaciół i gorących wielbicieli talentu naszego KOMPOZYTORA. Przepraszamy za brak miejsc dla tych, którzy nie zostali ujęci na liście. W intencji zmarłego zostaną zamówione dwie msze.

 

PRAGNIEMY POINFORMOWAĆ POLONIĘ, ŻE POWOŁANY ZOSTAŁ KOMITET „MUSICAL -WRZASKAŁA”, KTÓRY PODJĄŁ SIĘ PRODUKCJI NAPISANEGO PRZEZ KOMPOZYTORA MUSICALU. JESZCZE ZA ŻYCIA KOMPOZYTORA TRWAŁY ROZMOWY NA TEMAT ZREALIZOWANIA TEGO PROJEKTU. DO JEGO PRODUKCJ  RYSZARD WRZASKAŁA  UPOWAŻNIŁ DR RÓŻAŃSKIEGO Z CAPILANO UNIVERSITY ( https://www.bccmusic.ca/rudy-rozanski/ ). ABY ROZPOCZĄĆ PRODUKCJĘ POTRZEBNE JEST PRZEDE WSZYSTKIM ZAPLECZE FINANSOWE, DLATEGO ZWRACAMY SIĘ DO PAŃSTWA O POMOC. JEŻELI KTOŚ CHCE SIĘ PRZYŁĄCZYĆ DO NASZEJ AKCJI, TO PROSIMY O WYSTAWIANIE CZEKÓW (ZA KAŻDĄ SUMĘ BĘDZIEMY WDZIĘCZNI) NA:  Canadian Polish Congess BC, Z DOPISKIEM NA DOLE PO LEWRJ STRONIE CZEKU: MUSICAL – WRZASKAŁA. NA STRONIE KONGRESU ZNAJDZIECIE PAŃSTWO DOKŁADNĄ INFORMACJĘ NA TEMAT WPŁAT (www.kpkbritishcolumbia.com)

POLONIA BĘDZIE INFORMOWANA NA BIEŻĄCO O STANIE KONTA.

W TEN SPOSÓB ZREALIZUJEMY OSTATNIE ŻYCZENIE KOMPOZYTORA, PRZEDŁUŻAJĄC JEGO OBECNOŚĆ WŚRÓD NAS.

ZA SERCE I PRZYCHYLNOŚĆ SERDECZNIE PAŃSTWU DZIĘKUJEMY.

RODZINA ZMARŁEGO I KOMITET ORGANIZACYJNY  „MUSICAL -WRZASKAŁA”