7. Vancouverski Festiwal Polskich Filmów

2018 VPFF - Glos Poloni ver_2

Do rozpoczęcia 7. Vancouverskiego Festiwalu Polskich Filmów został już niecały miesiąc i jako jeden z organizatorów muszę posypać głowę popiołem. Na teraz nie mamy bowiem jeszcze pewnego programu festiwalu. Brakuje nam jednej części układanki. Właściwie takiego puzzla, którym moglibyśmy zastąpić inny. Nie podam więc w tym wydaniu Głosu Polonii pełnego programu, ale podam te wszystkie informacje, które są na 100 procent pewne.

Festiwal rozpoczynamy tradycyjnie w piątkowy wieczór trzeciego weekendu października (19.10). I też tradycyjnie o godzie 18. Filmem otwarcia będzie w tym roku krótkometrażowy obraz w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej pt: „Pierwszy Polak na Marsie”. Jest to opowieść o Kazimierzu Błaszczaku, który pragnie spełnić swoje marzenie dotyczące podróży na Marsa. Mężczyzna bierze udział w programie rekrutującym kandydatów do misji kosmicznej.

Kolejne dwa filmy tego wieczoru: „Najlepszy” w reżyserii Lukasza Palkowskiego i „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego łączy osoba autora zdjęć czyli Piotra Sobocińskiego jr. Piotr Sobociński jr. zaszczyci nasz festiwal swoją obecnością i w przerwie między tymi filmami bedzie odpowiadał na pytania widzów. Myślę, że dla niego wizyta w Vancouver bedzie miała również duży wymiar osobisty ponieważ bardzo często, stojąc za kamerą, pracował tutaj jego ojciec, Piotr Sobociński. Przed filmem „Cicha noc” zostanie wyświetlony krótki film w reżyserii Jarosława Migonia pt: „Seksualność ulicy Kwiatów Polskich” o krakowskim artyście malarzu, Jacku Sroce.

Drugi dzień festiwalu (20.10) będzie stał pod znakiem filmów podkreślających obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z listy siedmiu tytułów przygotowanych na tę rocznicę przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, słuchacze Radia IKS oraz odwiedzający festiwalowy profil na Facebooku, wybrali 2 filmy do prezentacji w Vancouver: „Popiół i diament” oraz „Ziemia obiecana”. Tym pierwszym filmem rozpoczniemy sobotnie pokazy, a tym drugim zakończymy. Pomiędzy nimi pokażemy jeden z najnowszych filmów polskiej kinematografii, mający premierę pod koniec sierpnia – „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” . Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W sobotę widzowie będą mogli również obejrzeć film dokumentalny „Happy Olo”. To utrzymana w konwencji kina drogi ballada filmowa o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników – Aleksandrze Dobie. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą szalone fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich oraz animacje ilustrujące przygody przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją i wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat.

Oprócz pokazów w/w filmów, obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczcimy również koncertem polskiej muzyki filmowej oraz bankietem przygotowanym w budynku kina przez Konsulat Generalny R.P w Vancouver. Koncert i bankiet będą nierozwerwalną częścią pokazu filmu pt: „Ziemia obiecana”. Posiadacze biletów na ten pokaz będą mogli i usłyszeć koncert w wykonaniu Marii Antoniny Harding- skrzypce i Sylwii Karwowskiej – pianino oraz uczestniczyć w bankiecie.

Trzeci i ostatni dzień festiwalu rozpoczniemy w samo południe pokazem dokumentalnego filmu w reżyserii Grzegorza Brzozowicza pt: „Tomasz Tłuczkiewicz. Easy rider”. Jest to portret jednej z najważniejszych postaci polskiego środowiska jazzowego ostatniego półwiecza. Główny bohater – Tomasz Tłuczkiewicz to nie tylko długoletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, ale także konferansjer, menadżer muzyczny, tłumacz, dziennikarz i dyplomowany inżynier energetyk. Obok jazzu, pasją Tłuczkiewicza jest taoizm – tradycyjny chiński system filozoficzno-religijny, który niejednokrotnie dyktował mu najważniejsze życiowe wybory. Oś filmu wyznacza teoria pięciu żywiołów: wody, drewna, ognia, ziemi i metalu,  które symbolizują kolejne etapy jego życia zawodowego. Kolejnym filmem będzie północnoamerykańska premiera na naszym festiwalu – „Via Carpatia”. Film opowiada o fizycznej i duchowej podróży małżeństwa, które wyprawia się na Bałkany, a plan podróży przecina się ze szlakiem, którym podążają uchodźcy. Film wyreżyserowali: Klara Kochańska i Kasper Bajon, a scenariusz oprócz nich napisali również: Julia Kijowska i Piotr Borowski, będący także głównymi aktorami tego filmu.

W niedzielny wieczór pokażemy nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w tym roku na Biennale Filmowym w Berlinie, najnowszy film Malgorzaty Szumowskiej pt: „Twarz”. To współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji otrzymuje nową i wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

7. Vancouverski Festiwal Polskich Filmow zakończymy – jak sądzę – z przytupem. Pokażemy bowiem najnowszy film Filipa Bajona, nagrodzony Srebrnymi Lwami na zakończonym właśnie 43. Festiwalu Polskich Filmow w Gdyni – „Kamerdyner”. Akcja filmu opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicy Pucka, jak również miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem, a niemiecką arystokratką Maritą i rozgrywa się w latach 1900-1945. Scenariusz ukazuje powikłane losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na którym linia granicy wytyczonej w Wersalu po I wojnie światowej podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków, będąc przyczyną waśni, a często nienawiści. Scenariusz przebiega przez cztery dekady ukazując skomplikowane postawy i wybory, których mieszkający tu ludzie musieli dokonywać. Pruska antypolskość walczyła z kaszubskim patriotyzmem, co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą.

Tak jak nadmieniłem wcześniej, jest jedna niewiadoma, która tak jak w serialu trzymającym widzów w napięciu, zostanie wyjaśniona w następnym odcinku.

Dla tych, którzy nie będą mogli czekać z wyjaśnieniem zagadki zapraszam do odwiedzania naszej strony festiwalowej: www.vpff.ca oraz profilu facebookowego: Vancouver Polish Film Festival.

 

Rafal Czekajło