8. Festiwal Polskich Filmów w Vancouver

2018 VPFF poster 11x17

Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia 8. Festiwalu Polskich Filmów w Vancouver. Tradycji musi stać się zadość, więc początek odtrąbimy o szóstej wieczorem w piątek 18. pażdziernika w sali kinowej Gold Corp Centre for the Arts kampusu SFU Woodward’s . W tym roku pokażemy 9 filmów długometrażowych, w tym jeden poza konkursem o nagrodę publiczności oraz 2 filmy krótkometrażowe przygotowane przez młodych filmowców związanych z polską grupą pracującą w vancouverskim przemyśle filmowym.

W szczegółowym programie, który znajdziecie Państwo poniżej znajdują się zarówno filmy niszowe jak i głośne produkcje ostatnich tygodni w Polsce. Do tych ostatnich należą zapewne dwa filmy: „Piłsudski” z wybitną rolą Borysa Szyca oraz najnowszy film Patryka Vegi „Polityka” wyświetlany u nas poza konkursem, jako pokaz specjalny.

Proszę jednak zwrócić uwagę też na inne, może nie tak znane szerokiej publicznosci, filmy jak „Nina” oraz opisane w poprzednim wydaniu Głosu Polonii: „Wspomnienie lata” , „53 wojny” , czy „Okna Okna” – film, który wielu widzów z pewnością zauroczy tak jak mnie. Jest on wyreżyserowany, napisany i wyprodukowany przez Wojciecha Solarza. Jak sam autor powiedział: – To film, który powstał w gronie najbliższych przyjaciół.

Gośćmi specjalnymi 8. Festiwalu Polskich Filmów w Vancouver, będą Państwo Wiesława i Allan Starscy. Ponieważ mimo usilnych starań, nie będziemy mogli wyświetlic najnowszego filmu, do którego Allan Starski przygotowywal scenografię czyli Ukrytej Gry w reżyserii Łukasza Kosmickiego, pokażemy klasyczną komedię w reżyserii Stanislawa Barei – „Co mi zrobisz jak mnie zlapiesz”. W mojej rozmowie podczas audycji Radia IKS , Allan Starski wyjawił , że ten film był pierwszym, przy którym wspólnie z żoną pracowali już oficjalnie jako para. Pani Wiesława jako kostiumograf, a pan Allan jako scenograf. Bedzie to dla nich jak sam zuważył „romantyczny powrót do czasow młodości”. Dla nas widzów również, bo myślę, że wielu z nas pamięta ten film z czasów szkolnych lub studenckich.

Zachęcam do odwiedzenia SFU Woodwar’s w czasie trzeciego październkowego weekendu i zobaczenia jak się ma współczesne polskie kino.

W imieniu organizatorów, dziekuję bardzo wszystkim sponsorom, bez których 8. Festiwal Polskich Filmów w Vancouver nie doszedłby do skutku.

PROGRAM 8. Vancouver Polish Film Festival

Piątek 18.10.2019

6.00 pm  Rozpoczęcie festiwalu i pokaz filmu „Wspomnienie lata”  – 87 min

8.10 pm  „Kurier” – 109 min

 Sobota 19.10.2019

1.30 pm „Okna Okna” – 61 min

2.50 pm „Nina”  – 129 min

5.30 pm „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” – 99 min

7.10 pm Q&A z Wiesławą i Allanem Starskimi

8.00 pm „Piłsudski”  – 108 min

 Niedziela 20.10.2019

1.30 pm „53 wojny”  – 82 min

3.20 pm „Zabawa zabawa”  – 88 min

5.10 pm „Polityka”  – 134 min

Rafał Czekajło