Awans na mundial po 12 latach!

str-22-awans-na-mundial

Reprezentacja Polski pokonując w ostatnim meczu eliminacji do MŚ 2018 Czarnogórę 4-2 zapewniła sobie awans do tej największej imprezy piłkarskiej świata po raz pierszy od 12 lat. Ale do tej pory już 7-krotnie startowaliśmy w piłkarskim mundialu.

Po raz pierwszy Polska zagrała w 1938 roku we Francji, gdzie odpadliśmy z turnieju po zaciętym meczu z Brazylią zakończonym wynikiem 5-6. Później przyszło nam czekać aż 34 lata, kiedy to po pamiętnym remisie na Wembley pojechaliśmy na X MŚ w 1974 roku do RFN. Tam ekipa Kazimierza Górskiego okazała się czarnym koniem turnieju i w fantastycznym stylu wywalczyła III miejsce, a Grzegorz Lato z 7 bramkami został królem strzelców. Następnie były MŚ w Argentynie w 1978 roku, gdzie pod wodzą Jacka Gmocha zajęliśmy V. miejsce, co wówczas postrzegane było jako porażka. Kolejny mundial to Hiszpania 1982. Podopieczni trenera Antoniego Piechniczka powtórzyli sukcez sprzed 8 lat i ponownie stanęli na najniższym stopniu podium. Kibice przyzwyczajeni do świetnej gry naszej reprezentacji z trudnością przełknęli gorycz porażki na kolejnych mistrzostwach, tym razem w Meksyku, w 1986 roku. Nasi co prawda wyszli z grupy, ale w kiepskim stylu, a w fazie pucharowej polegli zaraz w pierwszym meczu, z Brazylią 0-4. Jeszcze wtedy jednak nikt nie przypuszczał, że z mundialem pożegnamy się aż na 16 lat! Po latach posuchy pod wodzą Jerzego Engela pojechaliśmy w 2002 roku do Korei Płd. i Japonii, ale sromotnie tam polegliśmy nie wychodząc z grupy. Cztery lata później tym razem z trenerem Pawłem Janasem historia z Azji się powtórzyła. I znowu nastąpiła długa, tym razem 12-letnia przerwa. Teraz pod dowództwem Adama Nawałki znowu nasza reprezentacja zagra na mundialu. Po ostatnich sukcesach reprezentacji mamy oczywiście większe oczekiwania. Eliminacje – w których odnieśliśmy 8 zwycięstw oraz zanotowaliśmy 1 remis i 1 porażkę, a Robert Lewandowski z 16 golami został ich królem strzelców – rozpaliły nadzieje na coś więcej, niż samo wyjście z grupy na turnieju w Rosji. Zresztą te nadzieje są rozpalone już po ostatnich ME w 2016 roku, kiedy to otarliśmy się o półfinał imprezy, nie przegrywając zresztą żadnego meczu w normalnym czasie gry.

Dzięki dobrym wynikom reprezentacji w ostatnich latach Polska będzie w pierwszym koszyku grudniowego losowania grup. Co to da? Unikniemy gigantów piłki takich jak Niemcy czy Brazylia i trafimy na nieco słabsze drużyny. Nie możemy jednak nikogo lekceważyć, wszak na turnieju spotka się ścisła czołówka najlepszych piłkarzy świata.

Końcowa tabela grupy E:

1. Polska 10 25 28-14

2. Dania 10 20 20-8

3. Czarnogóra 10 16 20-12

4. Rumunia 10 13 12-10

5. Armenia 10 7 10-26

6. Kazachstan 10 3 6-26

Na razie znamy 23 z 32 uczestników MŚ 2018:

gospodarz – Rosja

z eliminacji:

Europa: Belgia, Niemcy, Anglia, Hiszpania, Polska, Islandia, Serbia, Francja, Portugalia.

Azja: Japonia, Iran, Korea Płd., Arabia Saudyjska

Ameryka Płd.: Brazylia, Urugwaj, Argentyna, Kolumbia

Afryka: Nigeria, Egipt

CONCACAF: Meksyk, Kostaryka, Panama

Wszyscy uczestnicy MŚ będą znani w listopadzie, po zakończeniu rozgrywek w Afryce (jeszcze 3 miejsca), barażach strefy europejskiej (8 drużyn rozegra mecze o 4 miejsca) oraz barażach międzykontynentalnych (Australia – Honduras i Peru – Nowa Zelandia). Losowanie fazy grupowej odbędzie się 1 grudnia w Moskwie.

Krzysztof Pipała