Emerytury

agata-rebisz

Dzis o kwestiach związanych z pensjami emerytalnymi oraz istniejącymi zapomogami.

Na początek – Old Age Security Pension (w skrócie OAS), która oznacza pensję emerytalną dla seniorów i jest największym programem emerytalnym oferowany przez kanadyjski rząd. Jest on opłacany z rządowych dochodów, co oznacza, że podatnik nie wpłaca pieniędzy bezpośrednio na OAS. Ta pensja emerytalna należy się seniorom, którzy mają uregulowany status w Kanadzie i spełniają wymogi rezydencji, czyli mają przynajmniej 10 lat pobytu w Kanadzie od momentu ukończenia 18 lat. Historia zatrudnienia się nie liczy – można nie posiadać żadnych przepracowanych lat, lub też można być zatrudnionym w chwili obecnej, żeby się na OAS kwalifikować. Jeżeli jednak ktoś mieszka poza Kanadą, musi mieć ukończone 65 lat, być rezydentem lub obywatelem w dniu opuszczenia Kanady i mieć okres rezydencji przynajmniej 20 lat od momentu ukończenia 18 lat.

Polska i Kanada mają podpisaną umowę o tzw. łączeniu emerytur, nawet jeżeli opisane sytuacje się nie odnoszą do sytuacji tej osoby, to tak czy inaczej ta osoba może się kwalifikować na pensję OAS: pensję z kraju pochodzenia lub pensje z obu krajów. Pensja emerytalna (OAS) podlega podatkom zarówno federalnym, jak i też prowincyjnym i jest poddawana rewizji co 3 miesiące: w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku każdego roku z tytułu rosnących kosztów życia.

Dodatkowo oprócz tej pensji emerytalnej istnieją 3 zasiłki:

  1. Guaranteed Income Supplement (GIS), tzn. gwarantowany suplement do dochodów – jest to miesięczny nieopodatkowany suplement dla osób, które otrzymują pensję OAS, mają niskie dochody i mieszkają w Kanadzie.
  2. Allowance (tak zwana zapomoga) – dla osób w wieku 60-64 lat, gdzie małżonek/-ka, partner otrzymuje pensję emerytalną OAS i kwalifikuje się na GIS, czyli gwarantowany suplement do dochodów.
  3. Allowance for the Survivor (zapomoga dla osoby pozostałej przy życiu) – dla wdów lub wdowców w wieku 60-64 lat.  

Od lipca 2013 istnieje możliwość odroczenia pensji OAS nawet do 5 lat od daty zakwalifikowania się w zamian za wyższą sumę w przyszłości – każdy miesiąc odraczania dodaje nam 0,6%, maksymalnie do 36% w wieku 70 lat. Trzeba jednak pamięta

, ze wybierając tę opcję, nie będziemy kwalifikować się na suplement GIS, a nasz małżonek/-ka, czy też partner nie będzie się kwalifikował na Allowance (zapomogę) na ten okres, na który odraczamy pensję emerytalną OAS.

Z odroczenia pensji emerytalnej OAS mogą skorzystać:

  • osoby, które są zdolne do kontynuowania pracy, oraz te osoby, które stać na odroczenie
  • osoby, które zarabiają więcej niż dozwolony maksymalny dochód roczny, będą musiały zwrócić część lub całość pensji OAS.                  

Kalkulacja pensji emerytalnej OAS:

  • osoby, które są rezydentami Kanady przez przynajmniej 40 lat od ukończenia 18 lat, kwalifikują się na pełną pensję OAS
  • osoby, które nie kwalifikują się na pełną pensję OAS, mogą otrzymywać częściową wypłatę opartą na latach rezydencji.

Od 2013 roku organ rządowy Service Canada wprowadził proces automatycznego rejestrowania seniorów, którzy kwalifikują się na pensję OAS. Informacja jest wysyłana listownie do osób, które się kwalifikują, w miesiąc po ukończeniu 64 lat. Osoby, które nie zostały zarejestrowane automatycznie, muszą wypełnić formularz załączony w liście. Jeżeli senior nie otrzymał listu od Service Canada, a ukończył 65 lat, powinien aplikować jak najszybciej, aby nie stracić należnych wypłat, ponieważ Service Canada może dokonać wypłat wstecz maksymalnie do 11 miesięcy. Emerytura może być deponowana automatycznie do banków w Kanadzie i USA.

Każdy może sprawdzić swoją pensję emerytalna OAS trzeba jedynie założyc konto na stronie internetowej www.canada.ca – My Service Canada Account, gdzie między innymi można uzyskać dostęp do informacji dotyczących Employment Insurance (EI), Canada Pension Plan (CPP) oraz Old Age Security (OAS).