Festiwal Polskich Filmów już za miesiąc

str-18-okna-okna

W dniach 18-20 października tradycyjnie już zapraszamy Państwa na kolejne spotkania z polskim filmem. Pełny program festiwalu będziemy przedstawiać w kolejnych wydaniach Głosu Polonii i na antenie Radia IKS. Na początkek 3 propozycje filmowe, które będziecie Państwo mogli obejrzeć w SFU Goldcorp Centre for the Arts w Vacouver.

Okna, Okna” – reż Wojciech Solarz

Siedzący całe dnie na leśnej ambonie i tropiący wspólnie z leśniczym, plądrujące okoliczne wioski i miasteczka głuszce, Wojtek, pewnego wieczora wraca polami z pracy i natyka się na dziwne zjawisko. Dom się porusza w oddali. A właściwie jedno zapalone okno. Kiedy wraca wieczorem dnia następnego sytuacja się powtarza. Następnego również. I następnego. Poza tym z dnia na dzień okien ukazuje się coraz więcej. I więcej. I jadą. Zaintrygowany Wojtek, nie wiedząc do końca czy ktoś sobie z niego żartów nie robi, próbuje rozwikłać okienną zagadkę, zwłaszcza, że odnajduje związek między świecącymi i jadącymi w nocy oknami a znajdującym się nieopodal i powiększającym z dnia na dzień dołkiem, do którego powoli wchodzi, a za chwilę koczując nocami z drabiną i namiotem, zaintrygowany, obserwuje coraz to częściej pojawiającą się w oknie dziewczynę, a razem z dziewczyną jakiegoś mężczyznę i coraz to nowe hece i zjawiska w oknach również się ukazujące.. Wspólnie z dwoma, nie do końca rozgarniętymi kolegami swymi, kierowany dziwnym przeczuciem ważności ukazującego mu się zjawiska, Wojtek próbuje rozwikłać zastanawiającą go nocno-okienno-świecącą zagadkę.

Poetycko-abstrakcyjna historia o poszukiwaniu i potrzebie miłości, przeznaczeniu, pewnych znakach wewnątrz i na zewnątrz i o tym, że nie tylko polowanie na głuszce musi być koniecznie sensem naszego życia.

Wspomnienia lata” – reż. Adam Guziński

Świetny i nagradzany debiut aktorski Maksa Jastrzębskiego, który w trakcie kręcenia „Wspomnienia lata” miał tylko 12 lat, . Jest na ekranie spokojny, bezpretensjonalny i pozbawiony reakcji wynikających z nawyków, ale też pewny siebie i trochę tajemniczy. Są lata 70., Jastrzębski gra Piotrka, chłopca spędzającego lato w małej miejscowości z matką (Urszula Grabowska), niedającą sobie rady z tym, że ojciec (Robert Więckiewicz) jest na saksach i może zadzwonić do nich tylko na kilka minut i to raz w miesiącu. Piotrek jest w bardzo delikatnym momencie życia, dorasta i zaczyna rozumieć, co się dzieje w jego domu, dlaczego dorośli zachowują się tak, a nie inaczej, dlaczego jemu samemu jest tak trudno – ale jeszcze nie czuje, że może się zacząć buntować. Reżyser Adam Guziński w sprawny sposób między najprostsze sytuacje i zdawkowe dialogi rodziny wkłada niewyrażane myśli i uczucia, robi to precyzyjnie i starannie. Nic nie jest tu przypadkowe. Nawet do scen, gdy Piotrek skacze na bombę do niepokojącej, ciemnozielonej wody, Guziński wybrał dzikie kąpielisko w zalanym 30-metrowym kamieniołomie (aktor mówił, że gdy skakał, wokół niego pływali zabezpieczający go zawodowi nurkowie). Okazuje się, że jest to najważniejsze lato w życiu chłopca. Doświadczenie pierwszej miłości, przyjaźni, rozdarcia i straty rzutują na dalsze życie chłopca. Czy poradzi sobie w dorosłym życiu?

53 wojny” – reż Ewa Bukowska

Pełnometrażowy debiut Ewy Bukowskiej opowiada historię Anny, żony zaangażowanego korespondenta wojennego, Witka. Para jest mocno w sobie zakochana. Jednak częste wyjazdy mężczyzny do najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi coraz bardziej stresują Annę i destabilizują jej i Witka życie rodzinne. Lata życia w niekończącym się martwieniu o męża sprawiają, że bohaterka zaczyna coraz mocniej tracić kontakt z rzeczywistością.

 

Rafał Czekajło