Kanadyjczycy we Wrocławiu

bombardier-traxx

W ostatnim dniu października polskie media obiegła informacja, że kanadyjski koncern Bombardier będzie produkował we Wrocławiu nadwozia pociągów dużych prędkości dla niemieckich kolei
Deutsche Bahn.

 

Zapewne wielu Polaków po raz pierwszy usłyszało nazwę „Bombardier” i chyba było zaskoczonych, że firma o tej nazwie nie produkuje bomb i innych pocisków lecz właśnie pociągi. Nie byli natomiast z pewnością zaskoczeni mieszkańcy Wrocławia, ponieważ nowe przedsięwzięcie Bombardiera w tym mieście nie jest debiutem Kanadyjczyków na wrocławskim i polskim rynku.

Bombardier Transportation pojawił się we Wrocławiu w maju 2001, kiedy to Kanadyjczycy przejęli niemiecką firmę Adtranz, będącą właścicielem między innymi zakładu we Wrocławiu. A zakład we Wrocławiu, to nic innego, jak znany jeszcze z czasów PRL-u „Pafawag”, czyli Państwowa Fabryka Wagonów. Aby uczynić zadość historii należy jeszcze dodać, że „Pafawag” powstał na gruzach przejętej po wojnie niemieckiej fabryki produkującej tabor szynowy Linke-Hofmann Werke. Powstała ona w tymże samym czasie, gdy u nas dogorywało Powstanie Listopadowe, czyli w roku 1832. Tyle historii.

Półtora tysiąca pracowników

Od 15 lat właścicielem niegdysiejszego „Pafawagu” jest Bombardier Transportation Polska i to on wyznacza kierunku rozwoju polskiego zakładu. Ponieważ należy do światowych potentatów w produkcji taboru szynowego, wyznacznikiem tego kierunku jest  najwyższego stopnia nowoczesność. Siedziba i największy zakład polskiego Bombardiera znajdują się we Wrocławiu, ale ma on także zakłady w Katowicach, Łodzi i Warszawie. We wszystkich razem wziętych pracuje ponad 1500 ludzi, którzy podczas minionych 15 lat zanotowali na swoim koncie znaczące osiągnięcia.

Transfer technologii i pieniędzy

Rozpoczęcie przez Bombardiera produkcji nadwozi dla pociągów dużych prędkości poprzedziło zainwestowanie we wrocławski zakład 250 mln złotych. Pieniądze te pochłonęła przede wszystkim budowa nowej hali produkcyjnej, w której powstawać będą wspomniane nadwozia dla Deutsche Bahn. Ale rozpoczęcie ich produkcji to także transfer przez Kanadyjczyków do Polski najnowszych technologii stosowanych w branży taboru kolejowego, w tym przede wszystkim technologii spawania laserowego 3D. Inwestycja pociąga za sobą także powstanie 100 nowych miejsc pracy, co sprawi, że całkowite zatrudnienie we wrocławskim zakładzie Bombardiera wynosić będzie 800 pracowników.

Znaczące osiągnięcia

Akapit wyżej napisałem, że pracownicy polskiego Bombardiera mają na swoim koncie znaczące osiągnięcia. Cóż można do nich zaliczyć?

Ponieważ Bombardier jest największym zagranicznym inwestorem w branży transportu szynowego w Polsce, nie może dziwić, że działa we wszystkich segmentach związanych z produkcją tego, co porusza się po torach i co gwarantuje na nich sprawną i bezpieczną komunikację.

Bombardier nie produkuje co prawda we wrocławskim zakładzie kompletnych lokomotyw, ale podstawowym dotychczas przedmiotem ich produkcji są nadwozia dla lokomotyw Traxx, które montowane są następnie w niemieckim Kassel i włoskim Vado Ligure. Rodzina lokomotyw Traxx jest dość liczna, a jej przedstawiciele należą one do najpopularniejszych w Niemczech, jeżdżą także po torach Grecji, Szwecji, Szwajcarii, USA, a nawet Malezji. W Polsce lokomotywy Traxx z nadwoziami z Wrocławia eksploatuje gdańska rafineria LOTOS, także Orlen, Polska Miedź oraz Koleje Mazowieckie. Poza lokomotywami rodziny Traxx wrocławski zakład znany jest z produkcji lokomotyw E464 dla kolei we Włoszech oraz ciężkich lokomotyw towarowych eksploatowanych w Szwecji.

Niemal 100-procentowy eksport

Podczas minionych 15 lat we wrocławskich zakładach Bombardiera powstało 2400 nadwozi lokomotyw różnego typu oraz kilka tysięcy ram wózków do lokomotyw i wagonów towarowych. Polskie zakłady Bombardiera w najbliższym czasie rozpoczną produkcję nadwozi do pociągów pasażerskich nowej generacji, a obecnie produkują także elektryczne zespoły trakcyjne Talent, wagony piętrowe Twindexx, składy metra oraz nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje Flexity. Te ostatnie jeżdżą po torach Krakowa, Gdańska i Łodzi. Produkcja Bombardiera, która opuszcza zakłady we Wrocławiu, jest niemal w 100 procentach eksportowana, natomiast produkcja zakładu w Katowicach ukierunkowana jest na rynek polski. W stolicy Górnego Śląska Bombardier produkuje między innymi urządzenia elektromechaniczne oraz systemy sterowania ruchem na liniach kolejowych, tramwajowych i metra (są one zamontowane także na obu liniach metra w Warszawie).

Podstawową działalność zakładu Bombardiera w Łodzi stanowi produkcja wyposażenia elektrycznego dla eksploatowanych w Polsce pojazdów trakcyjnych. W Warszawie natomiast znajduje się siedziba biura projektowego, którego specjalizacją jest opracowywanie kompleksowej dokumentacji projektowej dotyczącej kolejowej automatyki, telekomunikacji oraz energetyki.

Przy odrobinie szczęścia na działalność Bombardiera w Polsce można spojrzeć z góry, bo z pokładu turbośmigłowego samolotu Q400 NextGen, produkcji Bombardier Aerospace, których osiem egzemplarzy lata w barwach LOT na liniach krajowych i zagranicznych.

Stanisław Jackiewicz