„Luzia” pachnie deszczem

str-12-luzia4

TROCHĘ KULTURY.  

Spektakl „Luzia” Cirque du Soleil tętni życiem i pobudza wszystkie zmysły. Tu kręci się Ziemia, płynie woda i świeci słońce. Główny bohater, Podróżnik, ląduje w zaczarowanej krainie pełnej egzotycznych kwiatów. Po przekręceniu ogromnego metalowego klucza uruchamia, niczym pozytywkę, taniec surrealistycznych obrazów i nagle znajduje się gdzieś pomiędzy snem a jawą.

38. przedstawienie Cirque du Soleil jest inspirowane kulturą i przyrodą Meksyku. Ogromny dysk, który na przemian staje się słońcem albo księżycem jest głównym punktem scenografii. To natura dyktuje wszystko co dzieje się na scenie. Akrobaci są często przebrani za zwierzęta: motyle, ptaki, żuki, ogromny koń czy leopard. Według jednej z meksykańskich tradycji każdy człowiek rodzi się również z duszą zwierzęcia, które go chroni i prowadzi przez życie.
Okrągła scena, prawie nie przestaje się kręcić, niczym Ziemia dookoła Słońca. W pierwszym popisie, akrobaci, ubrani we wspaniałe kostiumy kolibrów, przeskakują przez koła ustawione na pędzącej bieżni. Niedługo potem na scenę wbiegają dwie kobiety, które zaczynają taniec stojąc w środku ogromnych kół. A potem spada deszcz. Ściana wody opada na scenę, która staje się miejscem eksploracji dla tańczących w kołach akrobatek. Woda na scenie jest często wszechobecna, spada z nieba, stoi na ziemi. Jest źródłem zabawy i daje wytchnienie od palącego słońca.W kolejnych numerach dyrektor spektaklu Daniele Finzi Pasca czerpie inspiracje nie tylko z natury, ale także z tradycji meksykańskiego kina czy z bardzo popularnej w Meksyku gry w piłkę nożną. Meksykańskie pieśni rozbrzmiewają pomiędzy popisami akrobatycznymi i towarzyszą Podróżnikowi w czasie jego wędrówki. Finałowy numer akrobatyczny jak zwykle zapiera dech w piersiach. Grupa akrobatów przeskakuje z jednej huśtawki na drugą, latając do 10 metrów nad ziemią, a kręcąca się wciąż scena sprawia że widzimy ten popis z różnych perspektyw.

Wędrówka Podróżnika dobiega końca. W scenie finałowej spotyka się przy suto zastawionym stole ze wszystkimi napotkanymi postaciami, niektórymi ze snu niektórymi z rzeczywistości. Towarzyszący im muzykanci sprawiają, że cała scena zamienia się w prawdziwą Fiesta Mexicana.

Luzia” jest jednym z najbardziej artystycznych przedstawień Cirque du Soleil. Na przemian przeplata się tu światło (luz po hiszpańsku) i deszcz (lluvia) i wszystko dzieje się w ciągłym ruchu, jak na Ziemi, która nigdy nie przestaje się ruszać i tętnić życiem. Można ją oglądać w Vancouver do 29 grudnia.

 

kasia-marzencka

 

Ka­sia Ma­rzenc­ka – te­atro­log z wy­kształce­nia i za­mi­ło­wa­nia, do Van­co­uver przy­je­cha­ła 12 lat te­mu z mi­łości do gór i przy­go­dy. Kie­dy nie bie­ga za dwój­kę swo­ich ma­łych dzie­ci to uczy jo­gi w swo­im przy­do­mo­wym stu­dio i czy­ta dłu­gie po­wie­ści, naj­le­piej trzy na raz.