Maestro Rozbicki w Vancouver

str-12-rozbicki

Maestro Rozbicki jest absolwentem  dwóch wydziałów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia dyrygenckie kontynuował w Holandii w Maastricht Conservatory oraz w USA w Michigan State University. Od 1985 roku mieszka w Kanadzie, gdzie przez wiele lat kierował wydziałem muzycznym w Bishop Marrocco Arts High School w Toronto. Jest zasłużonym pedagogiem. 

O Andrzeju Rozbickim tak oto mówi w roku 2001 Bogusław Kaczyński (1942 – 2016) – niekwestionowany autorytet muzyczny w Polsce, wyróżniająca się pod wieloma względami osobowość medialna o nieocenionych zasługach w popularyzacji muzyki poważnej, prezenter najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą, wybitny krytyk muzyczny i autor wielu książek: „Andrzeja Rozbickiego poznałem kilka lat temu w Chicago, kiedy na konwencji chórów polskich zdobył główną nagrodę i tytuł Najlepszego Dyrygenta Konkursu. Wiele ze sobą rozmawialiśmy i odkryłem, że jest to człowiek o wielkiej fantazji. Przedstawił mi swoje wspaniałe plany artystyczne, które bardzo odpowiadaly moim koncepcjom i mojej osobowości. Wtedy zdecydowałem się przyjechać tutaj po raz pierwszy. I od tego czasu przyjeżdżam do Toronto co roku. Rozbicki jest niesłychanym człowiekiem, szczerym, prawdomównym (co cenię w ludziach bardzo wysoko), radosnym i pełnym życzliwości w stosunkach do innych….Byłem bardzo szczęśliwy oglądając jaki sukces odniósł w Krynicy na Festiwalu im. Jana Kiepury we wrześniu ubiegłego roku. Dyrygował przed 10 000 publicznością, która nagrodziła go owacjami. I słusznie. Zawsze będę wspierał jego inicjatywy i pomagał mu, bo na to w pełni zasługuje.” („Gazeta, gazeta” Toronto, 2001)

Pod jego okiem  rozwijało się i rozwija wiele talentów muzycznych. Jednym z nich jest wybitnie uzdolniony Kanadyjczyk argentyńskiego pochodzenia, 26 letni kompozytor Isaias Garcia, który już dwukrotnie otrzymał  Hollywood Music in Media Award, a także 9 nominacji za muzykę filmową. Isaias od 12 do 18 roku życia był uczniem Rozbickiego w Bishop Marrocco High School i członkiem jego orkiestry szkolnej. Dyrygent po trosze zastępował mu ojca, gościł go w swoim domu, często zabierał młodego muzyka na polskie imprezy, a także do polskiego konsulatu, gdzie czasami Garcia grywał na fortepianie dla zebranej tam Polonii. Kiedy światem wstrząsnęła tragedia pod Smoleńskiem, 18 -letni wówczas Garcia skomponował piękny utwór „Homage to Polish President”, do którego wprowadził fragmenty polskiego hymnu narodowego i fragnenty utworów Chopina. Nagranie to umieszczone na youtube stało się sensacją nie tylko w Polsce ale także i na świecie. 

Wykorzystując program „Music & History”, kredytowany dla młodzieży szkół średnich w Kanadzie, Rozbicki zabiera kanadyjskich studentów do Europy.  Trasa wycieczek zawsze zahacza o Polskę.      Jego szkolny chór (2009), w którym nie było ani jednego polsko – języcznego studenta, podczas koncertu z profesjonalna orkiestrą i wybitnymi solistami, odśpiewał po polsku „Biały Krzyż” i „Życzenie” Chopina po polsku i angielsku. Ten zapalony muzyk i wyjątkowy pedagog, kiedy tylko nadarza mu się okazja, bez wahania wprowadza swoich studentów na wielkie imprezy muzyczne,  tak oto tłumacząc mediom swoje decyzje:  – Niech nauczą się brać czynny udział w koncercie, to ich dowartościuje, zachęci do współtworzenia wartości w świecie muzycznym.

W maju 2006 roku Andrzej Rozbicki otrzymał prestiżową nagrodę „Outstanding Associate Teacher Award 2005-2006”, przyznaną mu jako wybitnemu wykładowcy przez instytut badań pedagogicznych – Ontario Institute for Studies in Education (OISE) University of Toronto.    

Troska o młode pokolenie, jego kształt muzyczny i bogactwo przeżyć artystycznych jest siłą napędowa w działalności tego nietuzinkowego pedagoga i wyróżniającego się muzyka, który wzbuca powszechne uznanie i szacunek w świecie muzycznym. Z podziwem i ciekawością śledzimy także tematykę jego koncertów i repertuar, który prezentuje polskiej i kanadyjskiej publiczności, zawsze powracając do tematów ojczystych, polskich…

Stworzył  własną orkiestrę Celebrity Symphony Orchestra,  która bierze udział w znaczących wydarzeniach muzycznych w Kanadzie i Ameryce. Nigdy nie zapomina o swoich polskich korzeniach, organizując szereg koncertów z udziałem czołowych polskich artystów.  Z zapałem promuje  muzykę swojej pierwszej ojczyzny. Jest m.in. autorem takich wydarzeń jak: „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza, „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza, Warsaw Concerto, Trzy Soprany, Virtuoso & Joy, Orawa, Gwiazdy polskiej opery i operetki, Parade of Tenors, Polish Heart, Chopin Celebration, Paderewski Celebration z udziałem Piotra Palecznego, Victoria z „III Symfonią” Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem solistki Zofii Kilanowicz, The Polish Tenors, The Best of Ochman oraz Viva Carnival z solistami: Vadimem Brodskim, Wiesławem Ochmanem i Barbarą Kubiak. W 1998 roku a Chicago  dyrygował głównym koncertem Zjazdu Zwiazku Śpiewaków Polskich w Ameryce  z udziałem 500 chórzystów i Chicago Symphony Orchestra, podczas którego odbyła się amerykańska premiera utworów: „Krzesany”„Angelus” i „Victoria” Wojciecha Kilara

Często dyryguje gościnnie w USA.  Zasiada także w radach artystycznych i jury licznych konkursów orkiestr i chórów szkolnych w Kanadzie i USA. Jest współorganizatorem cyklicznych koncertów „Młode Talenty” w Mississauga. Za promocje polskiej muzyki na świecie otrzymał szereg najwyższych odznaczeń w Polsce, a w Kanadzie wyróżniony został  Odznakę Milenijną Miasta Toronto (2000) i otrzymał tytuł  „Człowieka Roku 1996” w Toronto. 

3 listopada tego roku maestro Rozbicki po raz pierwszy odwiedzi Vancouver w towarzystwie popularnych i lubianych artystów znad Wisły… 

Jestem pewna, że Vancouver godnie przywita tych, którzy chcą razem z nami świętować piękną i niecodzienną 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Krystyna Połubińska