Marihuana na granicy

agata-rebisz


Wjazd do Kanady

Pomimo faktu, że konopie indyjskie są obecnie legalne i uregulowane dla dorosłych w Kanadzie, nielegalne jest przewożenie konopii przez granicę kanadyjską. Ten zakaz ma zastosowanie nawet jeśli masz prawo do używania marihuany do celów medycznych i bez względu na to, ile masz marihuany z sobą. Nawet jeśli podróżujesz do lub z obszaru, gdzie konopie indyjskie zostały zalegalizowane lub zdekryminalizowane. Jeżeli przyjeżdżasz do Kanady i masz konopie indyjskie ze sobą w jakiejkolwiek formie, musisz zgłosić je do Kanadyjskiej Agencji Służb Granicznych (CBSA). Brak deklaracji posiadania marihuany na granicy kanadyjskiej jest poważnym przestępstwem. Możesz stanąć w obliczu aresztowania i oskarżenia.

Opuszczając Kanadę

Nielegalne jest przewożenie marihuany przez kanadyjską granicę. Możesz podlegać odpowiedzialności karnej, jeśli spróbujesz podróżować do innych krajów z jakąkolwiek ilością marihuany w swoim posiadaniu. Dotyczy to wszystkich krajów, niezależnie od tego, czy konopie indyjskie są tam legalne. Konopie indyjskie są nielegalne w większości krajów. Jeśli próbujesz podróżować po całym świecie z jakąkolwiek ilością marihuany w twoim posiadaniu, możesz podlegać poważnym karom kryminalnym zarówno w kraju jak i za granicą. Można również odmówić wjazdu do kraju docelowego, jeśli wcześniej używano marihuany lub jakiejkolwiek substancji zabronionej przez lokalne przepisy. Kanadyjczycy podróżujący do Stanów Zjednoczonych z przyczyn związanych z przemysłem konopi indyjskich mogą zostać uznani za niedopuszczalnych.

Jako podróżnik, jesteś odpowiedzialny za zdobycie informacji o prawach kraju, który zamierzasz odwiedzić. Obejmuje to status prawny używania i posiadania konopii indyjskich w każdym kraju, do którego podróżujesz.


Podróżowanie z marihuaną w Kanadzie

Podczas podróży po Kanadzie obowiązkiem jest zapoznanie się z prawem prowincji lub terytorium, do którego się wybierasz. Jeśli używasz marihuany, postępuj zgodnie z przepisami obowiązującymi w tej jurysdykcji.


Ustawa o konopiach indyjskich weszła w życie 17 października 2018 r. Prowincje i Terytoria są odpowiedzialne za ustalanie, w jaki sposób konopie indyjskie są dystrybuowane i sprzedawane w ramach ich jurysdykcji. Ustalili zasady w jaki sposób można sprzedawać konopie indyjskie, gdzie mogą znajdować się sklepy. Sklepy na terenie Kanady w zaleznosci od prowincji, mają także swobodę ustalania dodatkowych ograniczeń, w tym: obniżenie limitów posiadania podniesienie minimalnego wieku ograniczanie miejsc, w których można używać konopi publicznie ustalanie dodatkowych wymagań dotyczących uprawy osobistej Każda prowincja i terytorium ma własny znak akcyzy dla legalnych produktów z konopi indyjskich. Jesteś odpowiedzialny za to, aby wiedzieć, co będzie legalne w prowincji lub na terytorium, w którym mieszkasz lub odwiedzasz.

BC

Wiek legalny: 19

Gdzie legalnie kupić: sklepy zarządzane przez rząd lub online

Limit posiadania w posiadaniu publicznym: 30 gramów

Ontario


Wiek legalny: 19

Gdzie legalnie kupić: Sklep internetowy obsługiwany przez rząd

Limit posiadania w posiadaniu publicznym: 30 gramów

Alberta

Wiek legalny: 18

Gdzie legalnie kupić: prywatne sklepy licencjonowane lub online

Limit posiadania w posiadaniu publicznym: 30 gramów

Manitoba

Wiek legalny: 19

Gdzie legalnie kupić: prywatne sklepy licencjonowane lub online

Limit posiadania w posiadaniu publicznym: 30 gramów

Nunavut

Wiek legalny: 19

Gdzie legalnie kupić: Sklep internetowy obsługiwany przez rząd lub telefonicznie

Limit posiadania w posiadaniu publicznym: 30 gramów

Quebec


Wiek legalny: 18

Gdzie legalnie kupić: sklepy zarządzane przez rząd lub online

Limit posiadania w posiadaniu publicznym: 30 gramów

Saskatchawan

Wiek legalny: 19

Gdzie legalnie kupić: prywatne sklepy licencjonowane lub online

Limit posiadania w posiadaniu publicznym: 30 gramów

A co z wywozem do Polski

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że polskie prawo jest surowe w odniesieniu do przewożenia z innych krajów jakichkolwiek narkotyków. Nie ma rozróżnienia, czy w tym kraju narkotyki są tolerowane, czy też nie. Nie ma także rozróżnienia, czy chodzi o narkotyki miękkie, czy twarde. Co więcej, przygotowanie do przewiezienia jest także karalne! Zatem, jeżeli byłbyś kiedykolwiek przesłuchiwany w sprawie narkotykowej powinieneś wiedzieć, że przyznanie się do przygotowania przywozu, nawet niewielkich ilości, jest przestępstwem. Przygotowanie będzie wtedy, gdy jedzie się do obcego kraju z zamiarem przywozu z niego narkotyków. Za takie przygotowanie może być potraktowane: zakup biletu, przygotowanie pieniędzy czy zgromadzenie adresów coffie-shopów. Zgodnie z art. 57 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi za nie kara grzywny, prac społecznych lub więzienia do lat 2.

Przemyt

Częstsze są jednak przypadki zatrzymań w drodze do domu przez lotne patrole. Przypuśćmy, że wracasz z zapasami z Holandii. Na granicy niemiecko-polskiej bus zostaje zatrzymany przez policję. Funkcjonariusze z psem trapiącym poddają pojazd inspekcji. Zauważają, że pies sympatycznie merda przy Tobie ogonem. Poddają Twoje ubrania i bagaż kontroli osobistej. Znajdują w plecaku jednego jointa. Informują Ciebie, że dopuściłeś się przestępstwa.

Procedura

Dalej procedura jest taka sama jak przy posiadaniu, to jest zatrzymują Ciebie, przesłuchują i dokonują przeszukania w mieszkaniu. Następnie prokurator stawia zarzut, który fachowo nazywa się „wewnątrzwspólnotowe nabycie środka odurzającego”. Grozi za to kara więzienia do 5 lat. Pierwsze, co powinno się zrobić, to zeznać, że przewożone konopie indyjskie były przeznaczone na własny użytek i nie miały być nikomu udzielane. Po drugie trzeba wyraźnie zeznać do protokołu, że jest to narkotyk o niskim poziomie szkodliwości w wielu krajach europejskich inaczej traktowany niż amfetamina lub heroina. Trzeba w wyjaśnieniach do protokołu podkreślić, że ujawniono niewielką ilość konopi indyjskich. Na końcu wyjaśnień należy wnieść o orzeczenie „wypadku mniejszej wagi” z art. 55 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Umożliwi to orzeczenie grzywny lub pracy społecznie użytecznej.