Masz problem z wjazdem do USA? Są nowe opcje

agata-rebisz

e-SAFE to nowy system online, który pozwoli na elektroniczne złożenie formularza I-192, wniosku o pozwolenie na wstęp w charakterze nieimigranta oraz formularza I-212, wniosku o zezwolenie na ponowne złożenie wniosku o przyjęcie do Stanów Zjednoczonych po deportacji lub wydaleniu z USA. Obywatele określonych krajów zwolnionych z obowiązku wizowego – Kanada, Palau, Sfederowane Stany Mikronezji i Wyspy Marshalla – którzy są nieimigrantami i zostali uznani za niedopuszczalnych, będą mogli ubiegać się o to zwolnienie online. Wnioskodawcy będą mogli zobaczyć swój status aplikacji, przesłać dodatkowe informacje, jeśli będą o to poproszeni, i ostatecznie dowiedzieć się o wynikach ich wniosku o zwolnienie online za pośrednictwem tego systemu.

CO TO JEST e-SAFE?

e-SAFE to nowy system online stworzony przez urzędy celne USA (CBP), który pozwala uprawnionym nieimigrantom, którzy nie potrzebują wizy, aby wjechać do Stanów Zjednoczonych (np. obywatele Kanady, Palau, Sfederowane Stany Mikronezji i Republika Wysp Marshalla), aby złożyć wniosek o zwolnienie niedopuszczalności za pośrednictwem formularza I-192 i formularza I-212.

KTO JEST KWALIFIKOWANY DO ZGŁOSZENIA SIĘ O ZWOLNIENIE W e-SAFE?

Niedopuszczalni obywatele nieimigracyjni krajów zwolnionych z obowiązku wizowego np. obywatele Kanady za zrzeczenie się niedopuszczalności za pomocą formularza I-192 i formularza I-212 przez e-SAFE.

CO TO JEST FORM I-192?

Formularz I-192 pozwala niedopuszczalnym nonimigrantom z Kanady, ubiegać się o pozwolenie na wstęp tymczasowy na teren Stanów Zjednoczonych.

CO TO JEST FORM I212?

Formularz I-212 pozwala niedopuszczalnym nonimigrantom z Kanady, ubiegać się o pozwolenie na wjazd tymczasowy na teren Stanow Zjednoczonych (znany również jako „zgoda na ponowny wjazd) po tym jak zostali deportowani lub usunięci ze Stanów Zjednoczonych lub byli nielegalnie obecni w Stany Zjednoczone na łączny okres dłuższy niż jeden rok, a następnie wstąpili lub próbowali bezskutecznie powrócić do Stanów Zjednoczonyc.

CZY e-SAFE AKCEPTUJE APLIKACJE DLA E, K, T, U I V NONIMMIGRANT VISA?

Nie, e-SAFE nie akceptuje aplikacji dla E, K, T, U lub V na wjzdy emigracyjne.

Aplikanci składający wnioski w E, K, T klasyfikacji wiz nieimigracyjnych U i V muszą złożyć swoje aplikacje z U.S. Citizenship and Immigration Services(USCIS) lub w połączeniu z ich dodatkowymi wnioskami wizowymi.

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ O ZWOLNIENIE W TRYBIE e-SAFE?

Począwszy od połowy roku 2019, uprawnieni obywatele krajow zwolnienych z obowiązku wizowego – Kanada, mogą składać wnioski przez Internet za pomocą formularza I-192 i formularza I-212 przez e-SAFE. Jednak wnioskodawcy, którzy wypełnią elektroniczne zgłoszenie za pośrednictwem e-SAFE będą musieli sie zglosić przejść do następujących przejść granicznych w celu uzupełnienia części biometrycznej (odciski palców i fotografia) procesu zwolnienia:

Blaine, Waszyngton

Buffalo, Nowy Jork

Międzynarodowy port lotniczy Toronto Pearson

Dane biometryczne są obecnie rejestrowane w większości portów granicznych, gdy wypełnia się ręcznie któregokolwiek z tych formularzy. Wymienione powyżej przejscia graniczne

są jedynymi lokalizacjami zdolnymi do przetwarzania elektronicznego e-SAFE

wniosku o przetwarzanie danych biometrycznych CBP na formularzu I-192 i I-212. Dodatkowe lokalizacje zostaną dodane w miarę upływu czasu i zostaną opublikowane na publicznej stronie internetowej e-SAFE i będą dalej dostępny na www.cbp.gov.

CBP będzie nadal akceptować składanie dokumentów na przejsciach granicznych wnioskodawcy, którzy nie wypełnią wniosku online.

CZY MOŻNA USTANOWIC PEŁNOMOCNIKA DO DZIAŁANIA W CZYIMŚ IMIENIU?

Tak, upoważniony pełnomocnik lub upoważniony przedstawiciel może pomóc w wypełnieniu wniosku, przesłaniu wymaganej dokumentacji i dokonac opłaty aplikacyjnej w imieniu wnioskodawcy. Jednak wnioskodawca jest odpowiedzialny za dokładność wszystkich informacji przekazanych w jego imieniu.e-SAFE nie zmienił procesu, przez który autoryzowany

pełnomocnik lub upoważniony przedstawiciel może reprezentować wnioskodawcę.

CZY TRZECIA STRONA MOŻE OTRZYMAĆ KOPIĘ DECYZJI DOTYCZĄCĄ MOJEGO WNIOSKU?

Tak, ale tylko upoważniony pełnomocnik lub akredytowany przedstawiciel z prawidłowo wypełnionym i ważnym formularzem G-28 złożony wraz z wnioskiem otrzyma kopię decyzji.