Najbogatsi Ludzie Świata 2018

str-18-najbogatszy

Listę Najbogatszych Ludzi Świata 2018 opublikował amerykański „Forbes”. I jest na niej kilka rekordów. Największy z pewnością stanowi fakt, że po raz pierwszy w historii majątek jednego człowieka przekroczył 100 miliardów dolarów. I to nie o jakieś tam grosiki, ale od razu o 12 mld. Tym krezusem jest Jeff Bezos, właściciel Amazona. Jego majątek „Forbes” wycenił na 112 mld $. Zapewne dla tych, którzy śledzą doniesienia ze świata wielkiego biznesu nie jest to wielkie zaskoczenie.

Kilka miesięcy temu „The Wall Street Journal” zamieścił artykuł, którego autor pisał, że Amazon będzie lada moment firmą, która zdominuje wszystkie inne na świecie, ponieważ jej właściciel inwestuje w najnowsze technologie i przedsięwzięcia, m.in. w informatyczną „chmurę”, która, jak wieszczy wielu fachowców , niedługo zmieni nie tylko informatyczną rzeczywistość świata. Amazon staje się firmą wszechstronną, bo jej właściciel inwestuje w różne dziedziny, m.in. kupił „The Washington Post”, a celem działania należącej do niego Blue Origin jest umożliwienie ludziom taniego latania w kosmos. To tylko dwa przykłady z wachlarza biznesowych zainteresowań Bezosa. Podczas 12 miesięcy 2017 r. majątek Bezosa wzrósł o 39,2 mld $, zaś akcje Amazona o 76 %, przekraczając magiczną granicę 1500 $ za sztukę. Tylko w IV kwartale 2017 r. przychody Amazona zamknęły się kwotą 60,5 mld $. A wszystko zaczęło się od internetowej księgarni Amazon…

Dotychczasowy wieloletni lider rankingu „Forbsa”, Bill Gates, ustąpił miejsca właścicielowi Amazona odstając od niego aż o 22 mld $, przy czym jego majątek (90 mld $) zwiększył się w ub.r. „tylko” o 4 mld. Majątek trzeciego z najbogatszych obecnie ludzi świata, czyli giełdowego inwestora Warrena Buffetta, urósł o 8,4 mld $ do 84 mld. O inwestycyjnym geniuszu Buffetta świadczy chociażby to, że w 2017 r. powiększył on swój portfel o akcje m.in. Apple i Bank of America, sprzedał zaś… papiery General Electric nim straciły aż 20% na swej wartości.

Zsumowany majątek trzech najbogatszych ludzi świata zamyka się kwotą 286 mld $, która jest równa 59 % polskiego produktu krajowego brutto (PKB) w roku 2017. Przypomnijmy tylko, że PKB to całkowita wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju. Natomiast majątek 10 najbogatszych ludzi świata odnotowany w 2017 r. (745 mld $), przewyższa polski PKB o ponad połowę, dokładnie o 54,2%. W przypadku Kanady, której PKB wyniosło w 2017 roku 1 bilion 789 mld $, majątek najbogatszej „dziesiątki” stanowi 41,6% jej PKB. Też nieźle.

Natomiast majątek 20 największych światowych bogaczy to 1 bilion 196 mld $ i jest równy PKB liczącemu 125 mln mieszkańców Meksyku, niemal 2,5 razy większy od PKB Polski i sporo, bo o ponad połowę (66,8%) przekraczający PKB Kanady.

Grono 10 najbogatszych ludzi świata tworzy 7 Amerykanów, Francuz, Hiszpan i Meksykanin, przy czym pierwszy na tej liście „obcokrajowiec”, Bernard Arnault, twórca grupy LVMH skupiającej luksusowe marki (Dom Perignon, Bulgari, Louis Vuitton, Sephora, Tag Heuer i inne) zajmuje miejsce tuż za podium z majątkiem wartości 72 mld $. Godne zauważenia jest, że podczas roku 2017 jego majątek wzrósł o aż… 75 %!

O 1,3 mld $ skurczył się natomiast majątek Hiszpana Amancio Ortegi, twórcy marek odzieżowych ZARA, Massimo Dutti i kilku jeszcze innych. Z kontem 70 mld $ musiał on ustąpić 5 miejsca Markowi Zuckerbergowi (71 mld $) twórcy Facebooka. Tuż za nim, z majątkiem o 2,9 mld $ skromniejszym (67,1 mld $) znalazł się trzeci z „obcokrajowców” w pierwszej „10”, Carlos Slim Helu z rodziną, potentat na rynku telekomunikacyjnym Meksyku. Bracia Charles i David Koch, właściciele Koch Industries – konglomeratu przemysłowego o mieszanym profilu produkcji (m.in. ropa naftowa, chemia, energetyka, gaz, nawozy sztuczne, tworzywa) dzielą się równo majątkiem i konto każdego z nich „Forbes” oszacował na 60 mld $.

Pierwszą „10” zamyka Larry Ellison (58,5 mld $), współzałożyciel i prezes Oracle Corporation, zaś drugą „10” otwiera Michael Bloomberg (50 mld $) właściciel agencji informacyjnej Bloomberg LP, mający na swoim koncie także 11 lat (2002 – 2013 r.) zasiadania w fotelu burmistrza Nowego Jorku.

Najbogatszą rodziną świata są Waltonowie (14., 15., i 16., 83. miejsca w rankingu), właściciele największej amerykańskiej sieci hipermarketów Wal-Mart. Jim Walton jest bogaczem z portfelem 46,4 mld $, S. Robson Walton posiada tylko 200 mln $ mniej, Alice Walton (najbogatsza kobieta świata) ma do wydania równiutko 46 mld $, a rodzinna „bidula”, Lukas Walton, zajmuje w rankingu 83. miejsce z kontem 15,9 mld $.

Na Liście „Forbsa” jest w tym roku 2208 miliarderów, w tym 259 nowych, a wśród nowych także 6 z Polski. To nie wszyscy, ponieważ gazeta wykluczyła z rankingu 10 miliarderów z Arabii Saudyjskiej po tym, gdy nowy władca tego kraju wtrącił do więzienia 200 swoich majętnych rodaków, zajmując przy okazji ich majątek.

W gronie nowych najwięcej, bo 89, pochodzi z Chin (włączając w to Hongkong, Makau, Tajwan) i w tej sytuacja lista najbogatszych ludzi świata obejmuje już 476 przedstawicieli tej nacji. W pierwszej „10” jeszcze ich nie ma, ale w drugiej jest już dwóch, a w trzeciej czterech. Należy liczyć się z tym, że będą szybko piąć się w górę.

Majątek wszystkich miliarderów Listy „Forbsa” to bogactwo wyrażone kwotą 9 bilionów dolarów, która jest o 18% większa niż rok wcześniej. Spośród tego grona tylko 16% krezusów ma majątek mniejszy niż rok wcześniej, a w wśród nich znajduje się m.in. Donald Trump.

Najbogatsze kobiety świata

1. Alice Walton (46 mld. $), USA, Wal-Mart, 2. Francoise Bettencourt Meyers (42,2 mld $), Francja, L’Oreal, 3. Beate Heister (29,8 mld $) wraz z bratem Karlem Albrechtem, Niemcy, siec supermarketów, 4. Susanne Klatten (25 mld $), Niemcy, BMW, farmaceutyki,

5. Jacqueline Mars (23,6 mld $), USA, słodycze, karma dla zwierząt, 6. Yang Huiyan (21,9 mld $), Chiny, nieruchomości, 7. Laurene Powell Jobs (18,8 mld $), USA, Apple, Disney, 8. Gina Rinehart (17,4 mld $), Australia, górnictwo, 9. Iris Fontbona (16,3 mld $), Chile, górnictwo, 10. Abigail Johnson (15,9 mld $), USA, zarządzanie środkami pieniężnymi.

Zsumowany majątek 10 najbogatszych kobiet świata wynosi 256,9 mld $.

Monika Pieniążek