Najbogatsi Polacy 2018

str-19-najbogatsi-polacy

Magazyn „Forbes” opublikował Listę 100 Najbogatszych Polaków 2018. W tym roku liczba polskich miliarderów znacznie się powiększyła. „Forbes” odnotował ich aż 37. To bezsprzecznie rekord. Aby w tym roku można się było znaleźć na Liście należało się wykazać zbudowaniem firmy, której wartość wynosi obecnie minimum 491 mln zł. W stosunku do roku ubiegłego ten próg podniósł się o 60 mln zł. Nie od rzeczy będzie też wspomnieć, że obecny rok jest rekordowy także i pod tym względem, że aż 6 polskich miliarderów znalazło się na liście „Forbsa” obejmującej 100 najbogatszych ludzi świata.

Krajowej liście najbogatszych Polaków przewodzą: Sebastian i Dominika Kulczyk, Michał Sołowow, Zygmunt Solorz.

W przypadku liderów ich majątek jest rzeczywiście większy niż zajmujących drugie i trzecie miejsce podium, z tym, że wobec nich trzeba zgłosić jedno „ale”. Rodzeństwo Kulczyków nie jest bowiem twórcą posiadanego majątku tylko dziedzicem fortuny, którą stworzył ich zmarły w 2014 roku ojciec, Jan Kulczyk. Natomiast zarówno Michał Sołowow jak i Zygmunt Solorz zbudowali swoje warte dziś miliardy złotych imperia od zera, dzięki własnej przedsiębiorczości i zaradności.

Skoro jednak Lista „Forbesa” obejmuje najbogatszych Polaków, to spadkobierców nie sposób pominąć. Ale w przypadku liderów nie poprzestaniemy tym razem na zaprezentowaniu imienia i nazwiska oraz kwotowej wartości ich majątku. Podamy także, co się na ich majątki składa.

Jan Kulczyk pozostawił swoim dziedzicom rozbudowane i różnorodne imperium. Składa się na nie POLENERGIA, którą tworzy grupa spółek wytwarzająca energię ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych, zajmuje się też jej dystrybucją i obrotem. Rodzeństwo Kulczyków ma w niej 50,2 % akcji. CIECH (51,4 % akcji) skupia natomiast ponad 40 firm z branży chemicznej i jest zaliczany do jednego z liderów europejskiego rynku chemii. W spółce Autostrada Wielkopolska i Autostrada Eksploatacja rodzeństwo ma odpowiednio 24,1% i 42,7% akcji. Kolejne 40% udziałów znajduje się w Neconde Energy Limited, inwestycji w delcie afrykańskiego Nigru, gdzie znajdują się jedne z najbogatszych na świecie złoża ropy i gazu.

Kolejna firma, Serinus Energy, nosi kanadyjskie piętno, ponieważ jest notowana na giełdach i w Warszawie, i w Toronto. Kulczykowie są w niej większościowym udziałowcem, posiadającym 50,76% akcji. Na giełdzie w Toronto notowana jest też Leon Energy (33,72%), spółka zajmująca się poszukiwaniami ropy i gazu w Peru oraz Kolumbii. Podobny profil ma też San Leon Energy (3,49%), ale jej działalność nie jest ograniczona terytorialnie. W projekty poszukiwawcze surowców naturalnych, tym razem w Afryce, inwestuje natomiast spółka Strata (15,4%). To samo, ale w odniesieniu do surowców mineralnych na terytorium Afganistanu oraz innych krajów Azji Środkowej i Afryki jest celem działalności spółki Centra PLC (25% akcji).

Odkrywkowa kopalnia złota, w której Kulczykowie mają 49% akcji, nazywa się QKR Corporation Limited i znajduje się w Namibii. Nieruchomości Kulczyk Silverstein (50% akcji) zajmuje się rynkiem nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. W największym na świecie browarze ABInBev, który w 2016 r. przejął SABMillera rodzeństwo Kulczyków ma już tylko 0,09% akcji, ale ten „mikro” procent jest sporo wart. Majątek Sebastiana i Dominiki Kulczyk wyceniony został przez specjalistów „Forbsa” na 13,89 mld zł.

Lista firm składających się na majątek drugiego na liście miliardera, Michała Sołowowa, nie ma już tak „światowego rozrzutu” jak liderującego rodzeństwa. Wręcz przeciwnie, jest ograniczona regionalnie do terytorium Polski. Niemal wszystkie te firmy mają charakter produkcyjny. Z tego też względu Michał Sołowow uznawany jest za największego polskiego przemysłowca. W ubiegłym roku wymienił na drugim miejscu Listy Zygmunta Solorza, obecnie umocnił swoją pozycję, zwiększając swój majątek w stosunku do właściciela Polsatu o ponad miliard złotych.

Na majątek Sołowowa, oszacowany przez „Forbsa” na 11,41 mld zł składają się przede wszystkim cztery firmy:

Synthos Chemical Innovations to grupa przedsiębiorstw z branży chemicznej, zajmujących się wytwarzaniem głównie kauczuku (stosowany m.in. do produkcji opon) oraz polistyrenu.

Cersanit to krajowy potentat w produkcji ceramiki łazienkowej oraz płytek ceramicznych,

Barlinek jest największym w Europie producentem drewnianych podłóg, a pod nazwą

Komfort kryje się gęsta sieć sklepów sprzedających owe podłogi, a także wykładziny, dywany i panele.

Ostatnia duża firma Sołowowa, to NØRTH, zarządzająca siecią restauracji North Fish i John Burg.

Warto podkreślić, że kielecki biznesman jest jedynym właścicielem tych firm, posiadając w każdej z nich po 100% udziałów.

Najniższe miejsce na odium najbogatszych Polaków zajmuje Zygmunt Solorz. Większość jego majątku, wyceniona na 10,2 mld zł, to oczywiście Cyfrowy Polsat i związane z nim spółki: Polkomtel – operator sieci telefonii komórkowej Plus oraz sama telewizja Polsat. W Cyfrowym Polsacie Solorz jest właścicielem 57,34% akcji. Poza tym na jego majątek składa się jeszcze pakiet 51,55% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Grupa ATM, która jest właścicielem telewizyjnego kanału ATM Rozrywka oraz producentem programów dla TVP, Polsatu, także HBO. Do Solorza należy 17,4% akcji ATM. W Plus Banku, który jest jednym z mniejszych polskich banków (2,6 mld zł aktywów), właściciel Cyfrowego Polsatu ma 86-procentowy pakiet akcji, a po 100% w firmie deweloperskiej Port Praski (buduje luksusowe mieszkania i apartamenty na terenie dawnego warszawskiego portu) oraz w firmie Blue Point, która zarządza wieżowcem o tej samej nazwie w centrum polskiej stolicy.

Godne uwagi jest, że Cyfrowy Polsat jest liderem pod względem najbardziej zyskownej polskiej firmy. W 2017 r. jego zysk osiągnął niemal 4 mld zł. W tym roku będzie z pewnością wyższy, jako że Solorz stal się właścicielem Netii.

Tuż za podium, czyli czwarte miejsce Listy 1000 najbogatszych, zajmuje Jerzy Starak (6,31 mld zł), właściciel Polpharmy, natomiast na piąte awansował Dariusz Miłek (5,02 mld zł), właściciel drugiej co do wielkości w Europie sieci obuwniczej CCC i właściciel zawodowej grupy kolarskiej o tej nazwie.

Pozostali członkowi ekskluzywnego klubu pierwszej „10” najbogatszych Polaków, to: Tomasz Biernacki (4,17 mld zł) właściciel sieci sklepów Dino Polska, Paweł Marchewka (3,52 mld zł) działający w branży gier komputerowych i technologii IT, Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie (3,44 mld zł) z branży meblarskiej, Zbigniew Juroszek z rodziną (3,07 mld zł) – nieruchomości, zakłady bukmacherskie. Pierwszą „10” zamyka posiadający polski i brazylijski paszport German Efromovich (3,03 mld zł), właściciel operujących na rynkach Ameryki Południowej linii lotniczych Avianca i TACA.

Adam Lasocki