Najbogatsze kobiety świata

str-22-1-fracoise-bettencourt-meyer

Magazyn Forbes, który śledzi życie i kariery majętnych ludzi tego świata, przede wszystkim tych najbogatszych, nie pomija również kobiet. Sporządził oczywiście listę pań, które nie muszą martwić się o wikt i opierunek, bo ich zasoby finansowe są przeogromne. Jeśli ktoś nie śledzi układów i przetasowań w gronie bogaczy, sądzi z pewnością, że ranking najbogatszych kobiet świata zdominowały Amerykanki. No bo przecież kraj to, w którym fortuny i ich namnażanie się mają kilkusetletnią tradycję, a ominęły go okrutne w XX wieku wojny, które na innych kontynentach rujnowały ludzkie życie i ich majątki. Zaskakująca więc będzie z pewnością informacja, że liście najbogatszych kobiet świata nie przewodzi Amerykanka lecz Europejka, na dodatek w pierwszej 5. rankingu są aż trzy przedstawicieli Starego Kontynentu i tylko dwie Amerykanki.

No, ale w pierwszej 10. więcej jest jednak Amerykanek, bo cztery i tylko trzy panie z Europy. Kobiety z USA i Europy okupują więc siedem miejsc w gronie czołowej dziesiątki, a uzupełniają listę Chinka, Australijka i Chilijka. Najmłodsza jest w tym towarzystwie Chinka Yang Huiyan, pozostałe panie są w wieku balzakowskim i późno balzakowskim, a niewątpliwą seniorką urodzona w 1939 r. Jacqueline Mars.

Kolejnym charakterystycznym rysem życiorysów najbogatszych kobiet świata jest fakt, że żadna z nich nie jest założycielką firm, które przyniosły im status najbogatszych kobiet świata. Wszystkie odziedziczyły ją po rodzicach lub po mężu, ale też nie można powiedzieć, że po przejęciu tych horrendalnych majątków poprzestały na konsumpcji owoców stworzonych przez przodków. Każda z nich weszła w posiadanie ogromnych fortun, ale też każda przyczyniła się do wzrostu ich wartości.

W roku 2018 liderką listy najbogatszych kobiet świata była Amerykanka Alice Walton, spadkobierczyni, (wraz z braćmi) stworzonej przez ich ojca największej sieci hipermarketów w USA. Tak było jeszcze w marcu 2018 roku, ale po roku musiała oddać pierwszą pozycję Francuzce Francoise Bettencourt Meyers, spadkobierczyni L’Oréala. Alice Walton i matka Francoise, Liliane, przez trzy dekady wymieniały się na najwyższym miejscu najbogatszych kobiet świata. Decydowały zarówno ich przedsięwzięcia inwestycyjne i w efekcie wzrost kursu akcji ich firm na giełdzie. Na przykład majątek Francoise Bettencourt Meyers w 2018 r. wyceniano na 42 mld. dol., w kwietniu br. na 49,3 mld dol., a w czerwcu, który dopiero co minął, szacowano go nawet na 56 mld. dol. Ten wzrost nie był jednak efektem jakichś giełdowych spekulacji, lecz niesamowitego wzrostu popytu na produkty L’Oreala w Azji Południowo-Wschodniej, nade wszystko w Chinach.

Twórca L’Oreal i jej potęgi, był dziadek Francosie, Eugene Schueller, chemik z wykształcenia i pasji. W 1907 r., po wynalezieniu farby do włosów, Schueller założył firmę L’Oreal. Z czasem przekształciła się w potężny koncern kosmetyczny, w którego skład wchodzą dziś także marki: Giorgio Armani, Ralph Lauren, Lancôme, Cacharel, Garnier, L’Oreal Paris, Maybelline New York, Biotherm i Vichy. Francoise przejęła firmę w roku 2009, kiedy to z powodu postępującej demencji jej matka została ubezwłasnowolniona. Liliane Bettencourt zmarła w 2017 r. i w roku następnym jej córka zadebiutowała na liście najbogatszych kobiet świata. Obecnie lideruje liście i jest 15 najbogatszą osobą na świecie. Po ukończeniu studiów rozpoczęła karierę akademicką, ma na swoim koncie także książkę o greckich bogach oraz komentarz do biblii.

Miliardami dolarów obraza również „wymienna” liderka rankingu, czyli Alice Walton. Podobnie jak większość pań z listy, ma za sobą świetne wykształcenie. Studiowała ekonomię i finanse na uniwersytecie Trinity w Teksasie, ale nie zajęła się tymi zagadnieniami w rodzinnej firmie tylko poszła swoją drogą. Pracowała „u innych”, najpierw na stanowisku analityka finansowego w First Commerce, a następnie jako broker. Po zdobyciu doświadczenia zdecydowała się na założenie własnego banku, który nazwała Llama Company. Powołała go do życia w 1988 r., ale po dziesięciu latach pogrzebała, ponieważ nie przetrwał on kryzysu finansowego w Rosji w roku 1998. Odeszła z biznesu finansowego na swoje ranczo w Teksasie, gdzie zajmowała się hodowlą koni, ale przez cały czas intensywnie działa na rynku… sztuki. Do dziś jest to jej największa pasja. Pierwszym obrazem, który wszedł w jej posiadanie to reprodukcja dzieła „Błękitna nagość” Pabla Picassa. Miała wtedy 10 lat i zapłaciła za niego 25 centów. 55 lat później, w roku 2014 r., zapłaciła 44 mln dol. za obraz „Jimson Weed/White Flower No. 1” Georgii O’Keeffe i jest to najwyższa cena jaką w historii handlu sztuką zapłacono za obraz namalowany prze kobietę. Dziś Alice Walton jest właścicielką niezwykle cennej kolekcji obrazów, a w roku 2011 sfinansowała budowę w Bentonville w stanie Arkansas Muzeum Sztuki Amerykańskiej Crystal Bridges, w którym zgromadziła kolekcję dzieł sztuki o wartości około pół miliarda dolarów.

Majątek Alice Walton jest dziś wyceniany na ok. 46 mld. dol. Rok wcześniej było to 33,8 mld. dol., ale dynamiczny rozwój przez Waltona handlu internetowego przyczynił się do równie dynamicznego wzrostu wartości akcji.

Kolejne dwie pozycje na liście najbogatszych kobiet świata zajmują Niemki i obie są dziedziczkami fortun, którym początek dali rodzice.

3. Niemka Beate Heister, ma 68 lat, jej majątek wyceniany jest na 29,8 mld dol. Ojciec Beate, Karl Albrecht Heister, założył sieć supermarketów rabatowych Aldi, które po jego śmierci odziedziczyła wraz z bratem. Zarówno ona, jak też jej mąż oraz jeden z synów, zasiadają w radzie nadzorczej Aldi.

4. Niemka Susanne Hanna Ursula Klatten z domu Quandt posiada majątek w wysokości 25 mld dol. Wszyscy, którzy nieco więcej niż przeciętnie interesują się motoryzacją, na dźwięk nazwiska Quandt, natychmiast zapewne kojarzą, że osoba je nosząca musi mieć jakiś związek z koncernem samochodowym BMW. I tak w istocie jest z panią Susanne. Po przodkach odziedziczyła spory pakiet udziałów w BMW (dziś ma ich 12,6%), ale posiada również aż 95 proc. udziałów w firmie Altana AG, działającej w branży chemicznej i farmaceutycznej. W ostatnich lata zainwestowała także w energię odnawialną.

5. Amerykanka Jacqueline Mars jest niewątpliwie nestorką listy najbogatszych kobiet świata. Urodziła się w 1939 r. Posiadany przez nią majątek wyceniany jest obecnie na 23,6 mld dol. Jest wnuczką i córką założycieli amerykanskiej firmy cukierniczej Mars. Incorporated. Z wykształcenia jest antropologiem, a od lat członkiem rad dyrektorów Washington National Opera , National Sporting Library i Fine Arts Museum . 

6. Chinka Yang Huiyan uchodzi za najbogatsza kobietę w Azji. Przede wszystkim za sprawą ojca, który w roku 1997 założył firmę deweloperską Country Garden. Przed debiutem firmy na giełdzie w roku 2007, przekazał córce 70 proc. akcji. Pani Yang studiowała na uniwersytecie stanowym w Ohio w USA historię sztuki. Jej majątek to 21,9 mld dol.

7. Amerykanka Laurene Powell Jobs, wdowa i spadkobierczyni Stev’a Jobs’a, współzałożyciela Apple Inc. Na jej majątek w wysokości 21,4 mld dol. składają się udziały w Apple i w Disneyu. Ma 56 lat, studiowała na Uniwersytecie Pensylwanii i na Uniwersytecie Stanforda. Po śmierci męża założyła Emerson Colletive, organizację zajmującą się działalnością społeczną, inwestycyjną i filantropijną. Jest także współzałożycielką College Track, która przygotowuje uczniów szkół średnich do studiów.  

8. Australijka Gina Rinehart to magnat w branży wydobywczej. Edukację zakończyła na uniwersytecie w Sydney, którego jednak nie ukończyła. Przerwała studia bowiem uznała, że najlepszą zawodową szkołą jej życia będzie praca u boku ojca, który założył firmę wydobywczą Hancock Prospecting. Gdy w roku 1992 r. przejmowała firmę po śmierci ojca, była ona wyceniana na 75 mln dol. australijskich. Pani Gina dynamicznie zaczęła rozwijać przedsiębiorstwo, w czym pomógł jej ogromny wzrost zapotrzebowania światowych rynków na rudę żelaza oraz węgiel. W 2006 r. jej majątek osiągnął wartość miliarda dolarów amerykańskich, dziś jest to 17,4 mld dol.

9. Chilijka Iris Balbina Fontbona González  jest związana branżą wydobywczą. Jest ona najbogatszą kobietą w Chile, której majątek opiewa na 16,3 mld dol. Odziedziczyła go po zmarłym mężu, twórcy Antofagasta PLC, jednej z największych na świecie firm wydobywczych miedzi. Prowadzi ją wraz z trzema synami.

10. Amerykanka Abigail Pierrepont Johnson zamyka pierwsza 10. najbogatszych kobiet świata z majątkiem wycenianym obecnie na 15,9 mld dol. Fidelity Investmens, którą zarządza, prowadzi działalność inwestycyjną. Została założona przez jej dziadka. Pani Abigail w 1988 r. ukończyła Harvard Business School.

Krzysztof Propolski