Najbogatsze pary świata

str-23-malzenstwo-bezos

Tych ludzi rodzą dziś branże, które kilkadziesiąt lat temu jeszcze nie istniały albo były w powijakach. To przede wszystkim biznesy informatyczne albo takie, które bez branży informatycznej by nie istniały. No bo obecny lider światowego rankingu zaczynał tworzyć swoją fortunę od czegoś założenia sklepu, tyle tylko, że był to sklep internetowy, dający mu możliwość docierania z produktem najpierw do tysięcy, potem do serek tysięcy, a dziś już do milionów klientów. Bez internetu – zdalnego oferowania produktu i zdalnego jego zamawiania przez klientów, sukces Amazona byłby niemożliwy, a jego twórca Jeff Bezos byłby ot, takim sobie księgarzem (zaczynał przecież od internetowej księgarni) jak tysiące innych. Dziś zaś jest najbogatszym człowiekiem naszego świata, a razem z żoną tworzą najbogatszą parę świata.

Wśród 19 najbogatszych par świata, którą ułożyli twórcy tego rankingu aż w siedmiu przypadkach większy udział we wspólnie liczonym majątku mają kobiety. To m.in. innymi aktorki Nicole Kidman i Sarah Jessica Parker, a także sportsmenka Serena Williams (tenis). Branże, które zdominowały ten ranking to informatyka, którą para się co najmniej jedna osoba w sześciu z par, przy czym działające w niej duety tworzą absolutną, dominującą nad resztą czołówkę. W przypadku siedmiu par przynajmniej jedna z tworzących ją osób działa w branży filmowej, zaś w show biznesie cztery. Politykę reprezentuje jedna tylko para, która zresztą zajmuje w rankingu ostatnie miejsce.

Zdecydowanymi liderami rankingu są Jeff i Mackenzie Bezos, których wspólny majątek wynosi 163,3 miliardy dolarów. Poznali się w pracy – spółce inwestycyjnej, którą obydwoje porzucili, by założyć własną firmę – Amazona. I to za jej sprawą stali się właścicielami niewyobrażalnej wręcz fortuny. Twórcy rankingu nie rozdzielają tej fortuny na Jeffa i Mackenzie, ponieważ para uważa, że tworzyli ją wspólnie. Identycznie jest w przypadku drugich na liście – Melindy i Billa Gatesów (95,8 mld $), ponieważ, jak mówią, nie ma Billa bez Melindy i Melindy bez Billa.

W przypadku pary zajmującej najniższy stopień podium, majątek Marka Zuckerberga jest szacowany na 65,8 mld $, zaś jego żony Priscilly, która jest lekarzem pediatrą, na 18 mld $ i zapewne jest także utworzony przez Marka, bo trudno podejrzewać, byt tak horrendalne bogactwo powstało z działalności lekarskiej.

Tuż za podium lokują się Evan Spiegel i Miranda Kerr, ubożuchni już w stosunku do poprzedników, ale 2,6 mld $ Evana i 45 mln $ Miarndy, to pieniądze trudno do pogardzenia. Evan Spiegel jest współzałożycielem Snapchata, zaś Miranda Kerr supermodelką i właścicielką firmy kosmetycznej Kora Organics.

Beyoncé i Jay Z to pierwsza para reprezentująca w rankingu show biznes. Na przekraczający jeszcze miliard $ majątek składa się 355 mln $ jej i 900 mln $ jego. Oboje śpiewają, koncertują i wydają płyty, ale Jay Z „dorabia” jeszcze własną linią odzieżową i udziałami w firmach produkujących luksusowe alkohole.

Miliard dolarów przekracza również łączny majątek córki Trumpa, Ivanki (300 mln $), i jej męża Jareda Kushnera (800 mln $). Zięć Trumpa większość swojego majątku zdobył na inwestowaniu w nieruchomości, a Ivanka działa w firmach swojego tatusia.

Marissa Meyer przez lata zajmowała ważne stanowiska w Google, a potem została dyrektorem generalnym w Yahoo, ostatnio zaś założyła inkubator Lumi Labs. Przez wszystkie te lata zgromadziła na koncie 600 mln $, które wyszły za mąż za 300 mln $ Zachary’ego Bogue’a, który inwestuje w startupy. Z łączną kwotą 900 mln $ para zajmuje 7. miejsce na liście najbogatszych duetów świata.

Na ósmym miejscu są David i Victoria Beckhamowie. Ona zaczynała karierę w dominującym swego czasu na świecie zespole Spice Girls, on był najbardziej rozreklamowanym piłkarzem w Anglii. Mimo że parę razy przestrzelił rzuty karne, które niweczyły awans narodowej reprezentacji do dalszych rund mistrzostw świata czy Europy, media i agencje reklamowe uczyniły z niego hojnie opłacanego celebrytę, który po zaprzestaniu kopania piłki nie umie raczej nic, ale ma na koncie 450 mln $, a jego żona tyle samo.

Gisele Bündchen jest drugą z najlepiej zarabiających modelek świata, ma swoją linię biżuterii i perfum. Mąż, Tom Brady, to najlepiej zarabiający zawodnik Amerykańskiej Ligi Futbolu. Jej profesje są o 200 mln $ bardziej opłacalne niż specjalizacja małżonka, bo osiągnęły poziom 380 mln $. Tom rzucał do tej pory na 180 mln $.

George Clooney sprzedał ostatnio swoją markę tequili o nazwie Casamigos za 700 mln $, ale to tylko kropla w jego majątku wycenianym na 500 mln $. Magazyn Forbes uznał, że Clooney jest najlepiej zarabiającym aktorem. Natomiast jego żona Amal z pewnością nie jest najlepiej zarabiającą prawniczką, ale po 10 mln $, które stanowi jej majątek, też warto się schylić. Pani Amal Clooney zajmuje się działalnością na rzecz praw człowieka i jest także pisarką.

Drugą dziesiątkę najbogatszych otwiera para, której jedna połowa stanowi dla piszącego te słowa najśmieszniejszy i zarazem najbardziej zadziwiający fenomen współczesnego świata. Kim Kardashian, bo o niej to mowa, zbudowała przecież swój wizerunek i majątek na monstrualnym tyłku wypełnionym silikonem, który ciągnie za sobą niczym odwłok.. No, ale to się opłaca, bo za jego ekspozycję zainkasowała do tej pory 350 mln $, o 190 mln $ więcej niż jej druga połowa, Kanye West (160 mln $). W przypadku pani Kim okazuje się, że nie trzeba nic specjalnie umieć, wystarczy tylko mieć dobrego chirurga plastycznego.

Majątek Willa Smitha (aktor, producent, scenarzysta, raper) i Jady Pinkett (przemysł rozrywkowy, moda) to 320 mln $, którego lwia część (300 mln $) jest dziełem Willa.

Mila Kunis i Ashton Kutcher są warci 265 mln $. Para poznała się na planie serialu „Różowe lata 70.” Ona grała później w wielu dochodowych filmach, on prowadził swój program w MTV, grał też w filmach i został współzałożycielem firmy A-Grade Investments. Jego majątek to 200 mln $, jej 65 mln $.

Majątek kolejnej pary aktorskiej też przekracza ćwierć miliarda. Justin Timberlake ma na koncie 230 mln $, Jessica Biel 18 mln $.

Ostatnia piątka rankingu to:

Nicole Kidman (130 mln $) i Keith Urban (75 mln $). Ona jest aktorką, on piosenkarzem country;

Serena Williams (180 mln $) i Alexis Ohanian (9 mln $). Jej po ostatnim turnieju US Open nie trzeba chyba przedstawiać, on jest właścicielem m.in. firmy internetowej;

Para aktorska Kelly Ripa (120 mln $) i Mark Consuelos (40 mln $) poznała się na planie opery mydlanej „Wszystkie moje dzieci”. Po połączeniu sa warci 160 mln $;

Sarah Jessica Parker (100 mln $) i Matthew Broderick (45 mln $). Ich majątek tworzą dochody z produkcji telewizyjnych i filmowych. Jessica bogaci się także na reklamach perfum i kosmetyków. Matthew sporo gra na Broadwayu;

Hillary (45 mln $) i Bill Clintonowie (80 mln $). Ten wcale spory majątek zarobili po opuszczeniu przez Billa Białego Domu, m.in. na pisaniu książek.

Przemek Klubicki