Podróżowanie z czworonogiem

agata-rebisz

Sezon wakacyjny za pasem, jak też wiele osob przeprowadza się na stałe do Kanady z całym żywym inwentarzem, więc coraz więcej ludzi zaczyna pytać o tematy związane z podróżowaniem z psem samolotem. W dzisiejszym artykule zajmę się tą kwestią i podam przepisy dotyczące przewiezienia psa/ kota do Kanady.

Pierwszą rzeczą, o jaką powinno się zadbać przed wyjazdem z psem za granicę, jest paszport dla niego. Możesz go wyrobić „od ręki” u lekarza weterynarii. Spis wszystkich lekarzy weterynarii znajduje się na stronie Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej. Do paszportu zostają wpisane m.in. dane właściciela psa, wszelkie szczepienia psa, przeprowadzone badania i działania profilaktyczne. Dzięki temu paszport pełni też rolę książeczki zdrowia. Psi paszport nie ma określonego terminu ważności.

Drugą ważną rzeczą, o którą powinno się zadbać przed zagranicznym wyjazdem z psem, jest aktualne szczepienie czworonoga przeciwko wściekliźnie. Bez niego również nie wyrobi się pupilowi paszportu. Zazwyczaj akceptowane są szczepienia wykonane co najmniej miesiąc przed datą wyjazdu i nie starsze niż 12 miesięcy.

Pies przekraczajacy granice Kanady musi miec certyfikat szczepionki przeciw wsciekliznie (dokument po angielsku albo francusku), w ktorym jest oficjalna nazwa użytej szczepionki i numerek seryjny. Jeżeli szczepionka jest 3-letnia, to musi to byc wyraznie napisane, albo będzie uważana taka szczepionka jako roczna. W certyfikacie weterynarz musi tez zaznaczyc rasę, kolor, wage psa. Wyglada to bardzo prosto, kwarantanny nie ma, nie ma tez potrzeby na chip ani tatuaż.

Należy mieć świadomość tego, że nie wszystkie linie lotnicze dają możliwość zabrania na pokład samolotu zwierzęcia. Nie jest to możliwe w naszych ulubionych tanich liniach lotniczych jak Wizzair czy Ryanair. Inni przewoźnicy umożliwiają zabranie czworonoga za dodatkową opłatą, jednak fakt chęci zabrania na pokład zwierzęcia zawsze powinien być wcześniej zgłoszony liniom lotniczym, a możliwość zabrania zwierzęcia skonsultowana przed zakupem biletu dla nas samych.

Polskie linie lotnicze, jezeli takimi będzie się odbywa

podroż na swojej stronie internetowej pisza w jaki sposob będzie przewożony nasz pupil. Na pokład PLL może zabrać tylko ograniczoną liczbę zwierząt, dlatego chęć zabrania ze sobą pupila powinna zostac zgłoszona konsultantowi PLLw lot Contact Center na minimum 24 godziny przed wylotem, jeżeli jest już zakupiony bilet.

Zwierzęta możesz przewozić na trzy sposoby:

 • Psy małych ras na pokładzie samolotu w pojemniku – (podczas podróży na pokładzie samolotu pies musi odbyć całą podróż w specjalnym pojemniku (transporterze lub miękkiej torbie do przewozu zwierząt) odpowiednim do swojej wagi i rozmiarów. Waga zwierzęcia przewożonego w kabinie pasażerskiej wraz z pojemnikiem, nie może przekroczyć 8 kg. Pozwalają na to przepisy np. Air France, SAS czy Lufthansa.

 • Psy ras wiekszych w luku bagażowym – (do przewozu psa będzie potrzebny specjalny transporter z atestem lotniczym. Przy kupnie odpowiedniego rozmiaru należy wziąć pod uwagę komfort podróży zwierzęcia – musi mieć możliwość wstania i wyprostowania się w czasie kilku(nasto)godzinnej podróży. Należy pamiętać o tym, że dla niektórych czworonogów fakt podróży w zamknięciu, hałasie, w zmieniających się warunkach (temperatura, ciśnienie) może być ekstremalnie stresujący i sama podróż nie będzie tak komfortowa dla zwierzęcia, jak dla nas samych, a wielogodzinna podróż w stresie może odbić się na zdrowiu czworonoga

 • w luku bagażowym – jako cargo – (dozwolony jest transport zwierząt w wieku min. 3 miesięcy oraz gdy minęło min. 21 dni od ostatniego, ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Sposób przewozu zwierzęcia jest uzależniony od wagi i wielkości psa oraz od przepisów kraju docelowej podróży, czyli Kanady.

Poniżej znajdziecie Panstwo kilka wskazówek, jak przygotowa

do podróży psa lub kota:

 • Kilka dni przed podróżą przyzwyczaj swojego pupila do transportera, będzie mu łatwiej znieść podróż,

 • Przed podróżą przymocuj z boku transportera etykietę zawierającą imię Twojego zwierzęcia oraz instrukcje dotyczące karmienia,

 • Procedura odprawy zwierzęcia trwa dłużej, dlatego na lotnisko powinieneś się stawić, na co najmniej 3 godziny przed odlotem,

 • Przed podróżą zwierzę powinno być wcześniej wyprowadzone na spacer,

 • Nie podawaj swojemu zwierzęciu picia ani nie karm go na kilka godzin przed wylotem,

 • Przed samym przelotem podawaj tylko nieduże ilości wody,

 • Aby zapewnić bezpieczeństwo Twojemu pupilowi, smycz i kaganiec umieść na zewnątrz transportera albo w Twoim bagażu podręcznym,

 • Podawanie zwierzęciu środków uspokajających powinno zostać przeprowadzone po konsultacji z weterynarzem.

Ponizej znajdziecie Panstwo linki do stron przewoźnikow i ich regulaminów odnośnie do podróżowania z psem:

Aegean: http://en.aegeanair.com/travel-informat … with-pets/
Air Canada:
http://www.aircanada.com/en/travelinfo/ … /pets.html
Air France:
http://www.airfrance.com/PL/pl/common/g … france.htm
American Airlines:
http://www.aa.com/i18n/travelInformatio … thPets.jsp
Delta:
http://www.delta.com/content/www/en_US/ … tions.html
KLM:
http://www.klm.com/travel/gb_en/prepare … /index.htm
SAS:
http://www.flysas.com/en/travel-info/ot … with-pets/
LOT:
http://www.lot.com/pl/pl/przewoz-zwierzat
Lufthansa:
http://www.lufthansa.com/pl/pl/Zwierzeta
United:
https://www.united.com/web/en-US/conten … fault.aspx
US Airways:
https://www.usairways.com/en-US/travelt … /pets.html

Opłaty za przewóz psa:

Rodzaj/kategoria

Wielkość

USA/Kanada
Małe zwierzę w kabinie do 8 kg

280 PLN/70 EUR/100 CAD/100 USD

Małe i średnie zwierzę w luku bagażowym do 15 kg

600 PLN/150 EUR/200 USD/200 CAD

Duże zwierzę w luku bagażowym powyżej 15 kg 1200 PLN/ 300 EUR/400 CAD/400USD