Polskie firmy mają się dobrze

str-19-polskie-firmy

Ranking „Forbsa”.  Polska edycja międzynarodowego miesięcznika gospodarczego „FORBES”, po raz drugi utworzyła swoją listę 100 największych firm prywatnych w Polsce. O kryteriach, na podstawie których tworzono listę, redakcja pisze następująco:

Zdecydowaliśmy się na zrobienie zestawienia w oparciu o wyceny firm. Kluczowe były generowane przez nie zyski, które pomnożyliśmy przez rynkowe mnożniki. Od otrzymanych w ten sposób wycen odjęliśmy dług. W ten sposób otrzymaliśmy realne wartości przedsiębiorstw. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu rankingowi wiadomo więcej o tym, gdzie należy wypatrywać firm, które mogłyby się stać globalne, jak rosną polscy czempioni i co powinni zrobić ci mniejsi, żeby znaleźć się w pierwszej setce”.

Analizując nawet powierzchownie ranking „Forbsa”, widać gołym okiem, że polskie firmy mają się dobrze i zawirowania polityczne, jak na razie, nie są dla nich groźne. Co napawa optymizmem, to fakt, że podczas roku, który minął od poprzedniego rankingu, wartość 100 największych polskich przedsiębiorstw wzrosła aż o 22 proc., ze 190 do 233 mld złotych. 60 przedsiębiorcom udało się zbudować firmy o wartości przekraczającej jeden miliard złotych, a 13 spośród nich, czyli te najcenniejsze, przekroczyły miliard dolarów USA. Wracając natomiast z dolarów na krajową walutę, nie można pominąć, że czołowa czwórka (Cyfrowy Polsat, LPP, CCC, CD Projekt) została wyceniona na ponad 10 mld zł, a wszystkie znaki na gospodarczej ziemi i niebie wskazują, że elitarne grono multimiliarderów może w przyszłym roku powiększy

się o dwie kolejne firmy – Synthosa i Polpharmę.

Absolutnym liderem, który o niemal 12 miliardów złotych wyprzedza drugą na liście firmę, jest Cyfrowy Polsat. O telewizyjnym biznesie Zygmunta Solorza już rok temu było wiadomo, że jeszcze przez kilka dobrych lat będzie na pierwszym miejscu wszelkiego rodzaju rankingów dotyczących wielkości i wartości polskich firm i też nie on jest rewelacją tegorocznej edycji listy „Forbsa”.

To miano przypadło i nie mogło być inaczej, firmie CD Projekt, która jest producentem „Wiedźmina” – gry komputerowej. Pomiędzy poprzednim a obecnym rankingiem wartoś

CD Projekt wzrosła o 7,5 mld zł i jest to wynik nieosiągalny dla żadnej innej prywatnej polskiej firmy. W tej sytuacji nie od rzeczy będzie przypomnieć w skrócie jej historię. W 2009 r. CD Projekt miał już na koncie bardzo dobrą opinię za pierwszą część „Wiedźmina”, ale bardzo marne przychody, które hamowały dalszy rozwój, czyli produkcję kolejnych części gry. W połowie tworzenia drugiej części „Wiedźmina” firma miała w banku puste konto i aby zakończyć prace, potrzebowała kilkunastu milionów złotych. Poszukiwanie wsparcia zakończyło się pozyskaniem inwestora w osobie Zbigniewa Jakubasa, przedsiębiorcy i inwestora, właściciela m.in. grupy Newag, produkującej w Nowym Sączu i Gliwicach elektryczne zespoły trakcyjne i lokomotywy. Marcin Iwiński i Michał Kiciński, właściciele CD Projekty wycenili swoją firmę na 120 mln zł, Zbigniew Jakubas był zdania, że jej wartość jest o połowę mniejsza, ale dał im pożyczkę w wysokości 14 mln zł. CD Projekt nabrał rozpędu, druga część gry, a po jakimś czasie także trzecia, zaczęły robić furorę na rynkach Polski i zagranicy, a efekty są przeliczane na gotówkę. Od 2015 r. zyski CD Projekt przekraczają rocznie ćwierć miliarda złotych, nie dziwi więc, że właściciele firmy na początku września bieżącego roku zostali miliarderami.

Analiza listy skłania do stwierdzenia, że najszybciej wzrasta wartość firm działających w branży technologicznej, farmaceutycznej i w handlu. W przypadku firm z sektora technologicznego ich wartość wzrasta lawinowo, a to dlatego, że osiągają bardzo wysokie marże na swoje produkty. Rekordowy jest pod tym względem wrocławski Techland (marża 78 proc.), któremu niewiele ustępuje, działająca także w stolicy Dolnego Śląska i również technologiczna firma LiveChat, z marżą na poziomie 70 proc. Zarówno Techland jak i LiveChat są spółkami mającymi klientów na całym świecie, w przypadku LiveChat są to między innymi Samsung, Air Asia, także Steinway.

Kolejną branżą, w której odnotowano wysoki wzrost wartości przedsiębiorstw, to produkcja odzieży. Firmy z tego sektora znajdujące się na liście „Forbsa” zwiększyły swoją wartość o 11,9 mld zł, a ponad połowa tej kwoty (6,8 mld zł) przypada na grupę LPP, właściciela m.in. marki Reserved. Po kilkuletnich kłopotach (nieudane wejście na rynki Wschodu), firma odbudowuje swoją pozycję w Rosji i od razu widoczne są tego efekty.

Natomiast ulubioną firmą wielu obserwatorów polskiej gospodarki jest pewnie też odzieżowa, tyle tylko, że odziewająca swoich klientów w buty, Grupa CCC. Jej właściciel, były kolarz szosowy, Dariusz Miłek (ma 35 proc. akcji), nie prowadzi już kampanii reklamowej pod hasłem, od którego firma wzięła nazwę, czyli Cena Czyni Cuda, ale gdy trzeba ostro zawalczyć z konkurencją, nie waha się stanąć w szranki cenowe. CCC to nieustająca ekspansja. Do końca br. firma będzie miała 1100 sklepów (o łącznej powierzchni 560 tys. m kw.) w 16 krajach Europy, włącznie z Niemcami, Austrią i Chorwacją. Analitycy twierdzą, że CCC ma udział w rynku obuwniczym w Polsce na poziomie 18 proc. i będzie się on zapewne zwiększał, ponieważ firma stała się posiadaczem 75 proc. akcji e-obuwie i z pewnością rozpocznie ekspansję w sprzedaży internetowej. Podczas ostatniego roku powierzchnia sklepów CCC zwiększyła się o 19 proc., natomiast wartość spółki wzrosła o 56 proc.

Poniżej podajemy 30 największych polskich firm prywatnych spośród stu znajdujących się na liście „Forbsa”:

Pozycja Nazwa wartość firmy główny udziałowiec/akcjonariusz

w mln zł

  1. Cyfrowy Polsat 27 336 Zygmunt Solorz

  2. LPP 15 486 Marek Piechocki, Jerzy Lubianiec

  3. CCC 11 797 Dariusz Miłek

4. CD Projekt 11 050 M.Iwiński, M. Kiciński, P. Nielubowicz

  1. Synthos 8 135 Michal Sołowow

  2. Polpharma 7 864 Jerzy Starak

  3. Grupa Maspex 7 321 K. Pawiński, J.Kasperczyk, J. Szczur

S. Rusinek, Z. Stuglik, P.W. Kramer

8. Dino Polska 7 068 Tomasz Biernacki

9. Kruk 6 934 Piotr Krupa

10. Toruńskie Zakłady

Materiałów Opatrunkowych 5 685 Sp-ka Pracownicza, prezes zarządu

Jarosław Józefowicz

11. Inter Cars 5 080 Krzysztof Oleksowicz

12. Ciech 4 678 rodzina Kulczyków

13. Asseco Poland 4 618 Adam Góral

14. Boryszew 3 418 Roman Karkosik

15. Techland 3 288 Paweł Marchewka, Karina Puchała

16. Famur 3 140 Tomasz Domagała

17. Tele-Fonika Kable 3 105 Bogusław Cupiał

18. Vectra 3 014 Tomasz Wegrzyński

19. Stalprodukt 2 619 Piotr Janeczek

20. Press Glass 2 132 Arkadiusz Muś

21. Fabryki Mebli Forte 2 079 Maciej Formanowicz

22. Idea Bank 2 008 Leszek Czarnecki

23. Atal 1 958 Zbigniew Juroszek

24. Aflofarm 1 926 Jacek Furman

25. Correct 1 837 B. Kaczmarek, E. Kaczmarek,

K. Błaszczyk

Adam Rother