Trzecie złoto olimpijskie Kamila Stocha

stoch-czb

To był teatr jednego aktora. To co nie udało się na skoczni normalnej na dużej stało się faktem. Kamil Stoch został trzecim skoczkiem w historii, który obronił olimpijskie złoto. 30-latek już w pierwszej serii oddał świetny skok na 135 m, który na półmetku dał mu prowadzenie. Nasz zawodnik miał 3.4 pkt. przewagi nad sklasyfikowanym na drugim miejscu Michaelem Hayboeckiem. W finale Kamil Stoch w iście mistrzowskim stylu poszybował na 136,5 m i pewnie sięgnął po trzecie w karierze olimpijskie złoto. Tym samym Kamil Stoch został pierwszym Polakiem, który obronił złoto na zimowych igrzyskach. To 21. medal w historii dla naszej reprezentacji zdobyty podczas zimowych igrzysk.

Pięknie było już po pierwszej serii, Kamil Stoch prowadził, o 3,4 pkt przed Austriakiem Michaelem Hayboeckiem. Do wykonania miał ten jeden, jedyny krok, tak blisko i tak daleko do sukcesu. I zrobił go, wygrał, jest mistrzem olimpijskim igrzysk 2018 na skoczni dużej. Kibice denerwowali się na pewno. Przecież tam, w Pjongczangu, w pierwszym konkursie na skoczni normalnej, Polacy po pierwszej serii też prowadzili – wtedy liderował Stefan Hula, a Stoch był drugi. I skończyło się miejscami poza podium. Teraz Stoch na nerwy nie mógł sobie pozwolić. Przed finałową próbą usiadł na belce startowej, popatrzył w dal. O czym myślał? Niemiec Andreas Wellinger huknął aż 142 m, bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę. Polak ruszył, jak pocisk poszybował w przepaść. 136,5 m. Wystarczy? Sekundy ciągnęły się w nieskończoność. Tak, wystarczyło – ma złoto, trzecie olimpijskie złoto w karierze, bo przed czterema laty wygrał w Soczi obydwa indywidualne konkursy. Srebro dla Wellingera. Brąz zgarnął Norweg Robert Johansson. To pierwszy medal polskiej reprezentacji w Pjongczangu.