Warsztaty w Polsce z Fundacją Barka

str-15-osrodek-barki-w-jaroslawcu

Organizatorzy projektu – stażu językowo-edukacyjnego w Polsce w lipcu br.  – Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka i Barka Canada dziękują wszystkim za zaangażowanie w rekrutacji, a uczestnikom za przesłane eseje.  Otrzymaliśmy 20 prac, z czego niezmiernie się cieszmy. 

Każdy esej stanowi odrębną całość, pokazuje świadomość i wrażliwość na problemy społeczne, stąd każda nadesłana praca zawiera cząstkę nas wszystkich. Eseje oceniane są przez niezależne jury w Kanadzie i w Polsce. 

 

Zgłosiło się dwadzieścia osób (Lower Mainland, Edmonton, Calgary, Kelowna, Victoria) w stosunkowo krótkiej – tylko miesięcznej rekrutacji. Większość to studenci kierunków przygotowujących do pracy socjalnej.

Autorzy wszystkich prac są zaproszeni na dwudniowe zgrupowanie w dniach 9-10 czerwca 2018, przygotowujące do wyjazdu do Polski w lipcu.

 

Zgrupowanie będzie miało miejsce w Loon Lake Lodge & Retreat Centre (www.loonlake.ubc.ca).  Uczestnicy mieszkający poza Vancouver będą mogli przenocować w Retreat Centre już z piątku na sobotę (8/9 czerwca).

Podczas zgrupowania, na podstawie nadesłanych esejów oraz przeprowadzonych rozmów indywidualnych wyłonionych zostanie 10 osób, które wezmą udział w stażu edukacyjno-językowym w Polsce.

Barka w Kanadzie jest częścią Sieci Barka, która działa w wielu już krajach Europy.

Wzrost liczby uzależnień wśród polonijnej młodzieży (narkotyki, gry komputerowe) zaniepokoił Barkowiczów upatrujących przyczyn tego zjawiska między innymi w trudnościach formowania swojej osobowości i tożsamości na emigracji. Drugie pokolenie często płaci ogromna cenę mając ciężko zapracowanych, „goniących za groszem” rodziców. Ci, którzy mają dorastające dzieci może jeszcze nie widzą, że kanadyjskie wielokulturowe środowisko jest o wiele bardziej skomplikowane niż to w Polsce, w którym dorastali oni. Poza domem rodzinnym, kościołem i szkołą, wychowywało nas podwórko, kolonie letnie, obozy harcerskie, „niewidzialna ręka”, obozy studenckie czy wędrowne, a czasem nawet…wścibska sąsiadka.

Na pewno wielu rodziców martwi się o swoje dzieci, które nie mają takiej siły przebicia jak inni – może po ukończeniu średniej szkoły nie wiedzą, w którym kierunku iść w życiu, może już studiują, ale raczej nie mają przyjaciół, może są wychowywani tylko przez jednego rodzica, troszkę boją się „zetknięcia z rzeczywistością” itp.  Ten program jest właśnie z myślą o takich młodych ludziach, aby dodać im skrzydeł i wiary we własne możliwości.

Organizatorzy projektu pragną aby Młodzi Liderzy Polonijni poznali się w trakcie zgrupowania oraz zaje

w Polsce, oraz aby rozpoczęli prace nad projektami, które Barka będzie realizować w Kanadzie. Ci, którzy nie wyjada będą mieli możliwość zaangażowania się w barkowe działania – m.in.:

  • Warsztaty Liderów
  • Seminaria Edukacyjne (jako prewencja)
  • Grupy wsparcia

Bardzo gorąco chcielibyśmy zachęcić cala Polonie do współudziału w Barkowych projektach na zasadzie – „wszystkie dzieci – nasze są”

 

Występowanie w roli ofiarodawcy, filantropa czy darczyńcy wydaje się przechodzić do „lamusa” – dziś, trzeba podać rękę, zaprosić do współpracy, wspólnych projektów, warsztatów etc.

Powodzenie tego pionierskiego projektu może przetrzeć szlaki dla projektów innych organizacji oraz nawiązaniu bezpośrednich relacji z organizacjami w Polsce.

Fundusz z Senatu na ten projekt będzie całkowicie wykorzystany w Polsce, łącznie z zakupem biletów w Polskich Liniach Lotniczych. Zgodnie z wnioskiem do Senatu, koszty związane z rekrutacją wraz z planowanym w czerwcu dwudniowym zgrupowaniem pokryje Barka Kanadyjska.

Zapraszamy na barkowa stronę www.barka.ca oraz do udziału w Barkowym Fundraising.

Jeśli czujesz, ze chciałbyś dołączyć do barkowej załogi – zapraszamy!

Wszystkie ręce i serca – na pokład”

Maria Placewicz